تلاش برای ثبت جهانی چند پرونده مشترک میراث ناملموس

تهران - ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، گفت: در سال آینده چند پرونده مشترک در حوزه میراث ناملموس را با کشورهای مختلف به نتیجه نهایی می‌رسانیم.

 علی‌اصغر مونسان درباره چند پرونده مشترک در حوزه میراث ناملموس، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته، مهارت‌های ساختن و نواختن دوتار به نام ایران ثبت جهانی شد که با توجه به ظرفیت‌هایی که در ایران وجود دارد، سال آینده در حوزه میراث ناملموس خبرهای خوشی را خواهیم داشت و چند پرونده را با مشارکت کشورهای مختلف به نتیجه نهایی خواهیم رساند.

وی افزود: ثبت مشترک پرونده‌های میراث ناملموس علاوه بر این‌که باعث قرابت بیشتر ایران با کشورهای مختلف خواهد شد، نشان‌دهنده حوزه نفوذ ایران است از این رو برنامه‌های بسیار خوبی را برای تهیه پرونده‌های مشترک در حوزه میراث ناملموس داریم.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، مونسان اضافه کرد: با حداکثر توان و حداکثر سهمیه‌ای که داریم به‌دنبال ثبت جهانی پرونده‌های میراث ناملموس هستیم و یکی از موضوعاتی که در این میان به‌طور جدی دنبال می‌کنیم تهیه پرونده‌ها به صورت مشترک است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه صحبت‌های خود گفت: اهمیت حوزه میراث‌فرهنگی ناملموس کمتر از حوزه ملموس نیست از این رو به‌دنبال ثبت جهانی آثار حوزه میراث ناملموس به‌صورت مشترک هستیم.

در چهاردهمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در بوگوتا پایتخت کلمبیا، پرونده مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار که از سوی ایران ارائه شده بود، با کسب نظر موافق اعضای این کمیته، در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد.  

دوتار ایرانی یکی از مهم‌ترین و کهن ترین ابزارهای موسیقی ایرانی است که طی قرن ها در گستره پهناوری از ایران نواخته می شده و هم اکنون نیز از جمله سازهای موسیقایی معاصر ایران است

مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار در زمره قدیمی‌ترین، رایج‌ترین و محبوب‌ترین ابزار موسیقی کشور است که به‌شکل گسترده رواج دارد و دوتار یکی از مهم‌ترین سازهای زهی- زخمه‌ای فولکلوریک جوامع محلی روستایی و شهری ایران است و به‌شکل یک کاسه از جنس چوب توت و دسته‌ای بلند از جنس چوب زردآلو یا گردو ساخته می‌شود.

این ساز، یکی از سازهای مضرابی موسیقی ایرانی است و همان‌گونه که از نام آن برمی‌آید، دارای دو سیم (تار) است. این ساز را معمولاً با مضراب نمی‌نوازند و با ناخن، زخمه می‌زنند.

دوتار پیشینه‌ای چند هزار ساله دارد. امروزه حوزه‌های نواختن دوتار عبارت‌اند از شمال خراسان در شهرهای قوچان، بجنورد، شیروان، اسفراین و درگز و آشخانه و جنوب و شرق خراسان در شهرهای تربت جام، تایباد، نیشابور، فردوس، بیرجند، بجستان، بردسکن، قائنات،  کاشمر، باخرز، خواف و سرخس وگناباد و سبزوار و نواحی ترکمن‌نشین شمال شرق از جمله استان گلستان و بخش علی‌آباد کتول همچنین برخی مناطق استان مازندران.  

با توجه به ظرفیت‌های ایران در حوزه میراث ناملموس در اجلاس بعدی (سال ۲۰۲۱) پرونده مراسم شب یلدا از سوی جمهوری اسلامی ایران معرفی می شود.

ایران پیش از این، پرونده ردیف موسیقی‌های ایرانی، موسیقی بخشی‌های خراسان و هنر ساختن و نواختن کمانچه را در حوزه موسیقی، در فهرست میراث املموس جهانی ثبت کرده بود.

 ایران در حاشیه نشست کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو با کشورهای ترکیه، روسیه، عراق، آذربایجان، تاجیکستان، پاکستان، ازبکستان و افغانستان برای تهیه پرونده‌های مشترک رایزنی کرده است، تهیه پرونده‌های مشترک میراث ناملموس با کشورهای همسایه در اولویت برنامه‌های ثبت جهانی میراث ناملموس وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار دارد.

با توجه به اینکه سهمیه ملی کشورهای عضو کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برای ثبت جهانی محدود به یک پرونده برای هر دو سال است، راهبرد ایران تاکید بر تهیه پرونده های مشترک است.

اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو که از ۹ تا ۱۴دسامبر(  ۱۸ تا ۲۳  آذر) در بوگوتا پایتخت کلمبیا برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =