اجرای بیش از  ۱۲۰ طرح کلان ملی در کشور

تهران- ایرنا- پیمان صالحی معاون تجاری سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد: بیش از ۱۲۰ طرح کلان ملی هم اکنون در کشور در حال اجراست و بخشی نیز در حوزه‌های مختلف هدف‌گذاری شده است. سورنا چهار یکی از طرح‌های کلان ملی است که با بودجه ۳/۲ دهم میلیارد تومان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیش از ۹۰ درصد آن اجرا شده است.

دکتر صالحی روز شنبه در مراسم رونمایی از نسل چهارم ربات انسان نمای سورنا در دانشکده فنی دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران افزود: یکی از اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت از فناوری‌هایی است که نیازهای حال و آینده کشور است.
وی بیان کرد: قطعا بخش رباتیک و هوش مصنوعی از موضوعاتی است که خیلی به آن اهمیت می‌دهیم، ربات سورنا نسل سوم در سال ۹۴ رونمایی شد و ما علاقه‌مند بودیم نه تنها این ربات بتواند درجه آزادی بیشتری داشته باشد و عملکردش به یک انسان شبیه‌تر باشد بلکه بتواند هوشمندتر عمل کند؛ بنابراین ربات سورنا ۴ بیش از ۴۰ درجه آزادی دارد و سرعت سورنا ۳ ؛سه دهم کیلومتر بر ساعت بود که الان به هفت دهم کیلومتر در ساعت رسیده است.
معاون تجاری‌سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: به غیر از درجات آزادی که به ربات کمک می‌کند حالت‌های طبیعی داشته باشند و خدمات بیشتری را ارائه کنند، این ربات هوشمند است و می‌تواند در تعامل با انسان قرار گیرد، چهره انسان‌ها را تشخیص دهد، جهت‌ها و اشیا را تشخیص دهد، تعداد افراد و اشخاص را می تواند تشخیص دهد و حتی می‌تواند به سوالات افراد نیز پاسخ صحیح دهد.
صالحی افزود: در نمایشگاه سال گذشته ایران ساخت مینی ربات سورنا رونمایی شد و جنبه آموزشی و جنبه تبلیغاتی داشت و می‌توان این ربات را در حوزه گردشگری استفاده کرد.
وی گفت: الان طرح‌های کلان جاری کشور بیش از ۱۲۰ طرح است و در حوزه‌های مختلف هدفگذاری شده است. به غیر از طرح‌هایی که برای گسترش فناوری انتخاب می‌کنیم بیشتر طرح‌های کلان ما آن‌هایی هستند که نیاز کشور هستند و برای اولین بار در کشور اجرا می‌شوند و حتما یک بهره‌بردار ویژه دارند.

معاون تجاری‌سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: بنابراین بیش از ۱۲۰ طرح کلان ملی به صورت جاری در کشور توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می‌شود.
صالحی افزود: بیش از ۹۵ درصد طرح‌های کلان ملی ما آن‌هایی است که بهره بردار بالفعل دارد و نه بالقوه، در بسیاری از این طرح‌ها بخشی از منابع ملی توسط بهره بردار تامین می‌شود اما بخشی از طرح‌ها بهره‌بردار ندارد و یا اینکه ما نگرانیم اگر ورود نکنیم بعدا کشور دچار عقب ماندگی شود و سورنا ۴ از طرح‌های مرز فناوری است که امیدواریم در آینده نزدیک بتواند کارکرد خود را داشته باشد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =