قزاقستان، مهمترین مقصد سرمایه‌گذاری چین در آسیای میانه

تهران - ایرنا - پکن و آلماتی در چهارچوب طرح "کمربند و جاده" با انعقاد قراردادهای کلان اقتصادی در زمینه های مختلف صنعتی و سرمایه‌گذاری در مسیر گسترش همکاری ها قرار دارند به گونه ای که قزاقستان به یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاری خارجی چین در بین کشورهای آسیای میانه تبدیل شده است.

به گزارش روز شنبه شینهوا، چین و قزاقستان هم‌افزایی در طرح "کمربند و جاده" را تقویت می کنند . سفیر چین در قزاقستان اعلام کرد که این دو کشور همکاری و هم‌افزایی در زمینه طرح چینی "کمربند و جاده" و همچنین سیاست اقتصادی جدید قزاقستان موسوم به "راه روشن" را افزایش می‌دهند.

"ژانگ شیائو" روز جمعه در مراسمی با حضور نمایندگانی از  شرکت‌های تجاری و اقصادی چین و قزاقستان گفت که انتظار می‌رود ارزش مبادلات تجاری دو کشور در سال جاری میلادی به حدنصاب جدید بیش از ۲۰ میلیارد دلار برسد.

وی خاطرنشان کرد که تعدادی در پروژه‌های مهم صنعتی دو کشور در سال جاری راه‌اندازی شده از جمله در منطقه "کیزولوردا" (Kyzylorda) یک کارخانه جدید سیمان چینی – قزاقستانی با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن به بهره‌برداری رسیده است.  سفیر چین خاطرنشان کرد که سال آینده نیز یک کارخانه مشترک شیشه‌سازی با ظرفیت تولید سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن راه اندازی خواهد شد.

همچنین قرار است یک کارخانه لوله‌های فولادی در سال ۲۰۲۰  در شهر آلماتی قزاقستان به بهره‌برداری برسد که ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن را خواهد داشت.  ژانگ افزود که کارهای مقدماتی برای ایجاد اتاق کارآفرین‌های چینی در دست انجام است تا از این طریق همکاری‌های تجاری بین پکن و آلماتی بیشتر پیشرفت کند.

آرمان ابینوف مدیر نهاد تجاری "کازترید" از تولید کنندگان قزاقستان  که زیر نظر وزارت تجارت این کشور فعالیت می کند، خواست که دسترسی به بازار بزرگ چین را افزایش دهند.  وی تاکید کرد که محصولات گوشتی و غلات قزاقستان دارای کیفیت بالایی است و قزاقستان باید صادرات به بازار چین را افزایش دهد.

به گزارش نشریه دیپلمات، چین بیش از یک چهارم از سرمایه‌گذاری‌های دیپلماسی مالی خود را به کشور قزاقستان هدایت کرده است.

شبکه خبری "سی جی تی ان" چین هم در گزارشی درباره یک مجمع تجاری اخیر اعلام کرد که تعداد پروژه‌های همکاری بین چین و قزاقستان در مدت زمانی کوتاهی افزایش یافته است.

دومین مجمع همکاری‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری چین و قزاقستان نیز اوایل آذر ماه در پکن برگزار شد. "سو وی" معاون دبیر کل کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات چین در آن مجمع، گزارشی از وضعیت همکاری‌های صنعتی چین و قزاقستان ارائه داد و گفت بتازگی و در چهارچوب همکاری‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری چین و قزاقستان، ‌ هماهنگی‌هایی برای تسهیل سفر فعالان تجاری انجام شده است.

در حال حاضر ۵۵ پروژه کلیدی همکاری بین دو کشور وجود دارد که ۱۵ مورد از آنها به طور رسمی به بهره‌برداری رسیده‌اند. سرمایه‌گذاری کلی این پروژه‌ها به ۷.۷ میلیارد دلار رسیده است.  این پروژه‌ها در سال‌های اخیر موجب ایجاد فرصت‌های شغلی زیادی شده و درآمدهای مالیاتی درخوری  نیز برای آلماتی ایجاد کرده است.

سلطان کینژاکولوف رایزن بازرگانی سفارت قزاقستان در چین در مجمع یاد شده گفت: چین به چهارمین منبع بزرگ سرمایه‌گذاری خارجی برای کشور قزاقستان تبدیل شده و همکاری‌های دوجانبه در زمینه سرمایه‌گذاری نیز بطور ثابت و پایدار اجرا شده است.  وی خاطرنشان کرد که در چهارچوب صندوق ظرفیت همکاری چین – قزاقستان پروژه‌هایی با معافیت از مالیات اجرا می‌شوند.

در این مجمع همچنین نمایندگانی از بانک توسعه ملی چین، صندوق راه ابریشم و بورس بین‌المللی آستانه، ‌دیدگاه‌های خود را درباره حمایت مالی از همکاری‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری بیان کردند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =