۲۳ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۳
کد خبرنگار: 2203
کد خبر: 83593766
۰ نفر

برچسب‌ها

مرز خراسان جنوبی ظرفیتی برای توسعه صادرات است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: از ظرفیت مرزی بودن استان برای توسعه صادرات به کشورهای همسایه استفاده خواهیم کرد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمدصادق معتمدیان در حاشیه بازدید از مرز میرجاوه در سیستان و بلوچستان افزود: خراسان جنوبی پس از سیستان و بلوچستان، دومین استان نزدیک به مرز میرجاوه است و باید از این پتانسیل استفاده کنیم.

وی بیان کرد: یکی از اهداف سفر به سیستان و بلوچستان، توسعه صادرات محصولات خراسان جنوبی است.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در این سفر توفیق داشتیم به همراه استاندار سیستان و بلوچستان و تعدادی از معاونان و مدیران خراسان جنوبی، از مرزهای سیستان و بلوچستان بازدید کنیم.

وی ادامه داد: خراسان جنوبی صرفا با افغانستان مرز مشترک دارد و اگرچه در سنوات گذشته صادرات محصولات استان به پاکستان انجام شده است اما به دنبال راه‌هایی برای گسترش صادرات به این کشور هستیم.

وی افزود: در هشت ماه گذشته ۲.۵ میلیون دلار صادرات از طریق مرز میرجاوه به پاکستان انجام شده و با توجه به نیاز پاکستان و همکاری میان دو استان، می‌توان صادرات را توسعه بخشید.

معتمدیان تصریح کرد: با توجه به اتصال ریلی شهرستان طبس، از این ظرفیت نیز می‌توان برای توسعه حمل و نقل کالا استفاده کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز گفت: پاکستان، هندوستان و چین سه کشوری هستند که ۳۷ درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده‌اند و بستر مناسبی برای توسعه صادرات جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌روند.

احمدعلی موهبتی افزود: باید برای توسعه صادرات، بستر همکاری با سایر استان‌ها را فراهم کنیم و از ظرفیت مرز، نهایت استفاده را ببریم و بازدید استاندار خراسان جنوبی از مرزهای سیستان و بلوچستان در همین راستا است.

وی ادامه داد: یکی از دلایلی که توسعه شرق کشور محقق نشده، عدم هماهنگی استان‌های واقع در محور توسعه شرق است و این تعاملات در شتاب فزاینده توسعه محور شرق موثر خواهد بود.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار امیدواری کرد: احداث راه آهن چابهار - زاهدان - بیرجند، توسعه محور شرق را شتاب مضاعفی خواهد بخشید.

استاندار خراسان جنوبی جمعه گذشته در بدو ورود به زابل مورد استقبال احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان قرار گرفت و به همراه وی از بازارچه مرزی و چاه نیمه‌های سیستان بازدید کرد.

 محمدصادق معتمدیان همچنین در آغاز سفر سه روزه خود به سیستان و بلوچستان، مراکز تحقیقاتی این استان را  مورد بازدید قرار داد.

بازدید از مرکز تحقیقات دانشگاه زابل، سایت پژوهشی دانشگاه سیستان، مرکز تحقیقات دام اصیل سیستان و مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان زهک نیز از دیگر برنامه‌های استاندار خراسان جنوبی در سفر به سیستان و بلوچستان بود.

محمدصادق معتمدیان و استاندار سیستان و بلوچستان همچنین از سد و چاه ژرف سیستان و مرز میلک زابل برای بررسی زمینه‌های همکاری مشترک بازدید کردند.

خراسان جنوبی در شرق کشور به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد و با ۶ استان کشور از جمله سیستان و بلوچستان همجوار است.

همچنین بیابان لوت به عنوان اثر طبیعی ثبت جهانی بین سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان مشترک است.

اخبار مرتبط