معترضان در پایتخت شیلی بار دیگر علیه دولت تظاهرات کردند

تهران- ایرنا- پایتخت شیلی بار دیگر صحنه اعتراض مخالفان علیه دولت و رئیس‌جمهوری این کشور شده است.

به گزارش تارنمای شبکه آرتی اسپانیولی، یک روز پس از آنکه قانونگذاران شیلی یک شکایت رسمی علیه « سباستین پینرا» رئیس جمهوری این کشور را در مورد مسئولیتش در قبال اقدامات غیرقانونی پلیس علیه معترضان تایید نکردند، معترضان دیروز به وقت محلی(جمعه)بار دیگر در شهر سانتیاگو علیه دولت و رئیس جمهور تظاهرات کردند.
این تظاهرات توسط سازمان‌های حقوق بشری در حالی برگزار شد که مخالفان دولت بر تداوم اعتراض‌هایشان تاکید داشته‌اند.

پس از ناکامی مخالفان در تائید اتهام جدید علیه رئیس جمهوری شیلی، مقام‌های حزب کمونیست شیلی اعلام کردند از هر ابزاری برای مجازات رئیس جمهوری این کشور استفاده خواهند کرد.
در همین حال سازمان ملل نیز در گزارشی اعلام کرد، ارتش و پلیس شیلی برای فرو نشاندن اعتراض‌های ضددولتی از نیروی قهریه غیرضروری و افراطی استفاده کرده و مرتکب نقض جدی حقوق بشر شده‌اند.

آرامی‌های اخیر شیلی از ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) در اعتراض به افزایش بهای بلیت مترو آغاز و به تدریج به مخالفت با وضعیت اقتصادی در کشور منتهی شد که پیامد آن غارتگری، آتش‌افروزی و درگیری‌های روزانه بین معترضان و نیروهای پلیس بوده است.
معترضان به دستمزدهای پایین، هزینه‌های بالای بخش آموزش و بهداشت و شکاف عمیق بین فقیر و غنی در کشوری اعتراض دارند که از نظر سیاسی و اقتصادی تحت سلطه چند خانواده قدیمی و نخبه است.
این بدترین بحران سیاسی شیلی در سه دهه اخیر است.
براساس گزارش‌ رسانه‌ها، اعتراض‌های ضد دولتی در این کشور ۲۶ کشته و بیش از ۱۳ هزار زخمی برجا گذاشته است. این تظاهرات در سیستم حمل‌ونقل عمومی سانتیاگو (پایتخت شیلی) اختلال ایجاد کرده و بخش خصوصی این کشور متحمل میلیاردها دلار ضرر شده است.
قانونگذاران شیلی به تازگی توافق کرده‌اند تا آوریل(فروردین-اردیبهشت آینده)، همه‌پرسی در مورد بازنویسی قانون اساسی این کشور برگزار شود. ۶۷ درصد از مردم شیلی معتقدند برگزاری این همه‌پرسی گامی مثبت در راستای تغییرات است.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =