وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سومین بار پیاپی دستگاه برتر در اقامه نماز شد

تهران-ایرنا- دبیر شورای اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز در استان گلستان، گفت: خوشبختانه با همکاری رابطین اقامه نماز در بخش‌های مختلف ستادی، استانی و شهرستان‌ها ۴۵۰ کاربر از این وزارتخانه در سایت سجاده گزارش‌ عملکرد خود را بارگذاری کردند و با وجود دقت بیشتر در داوری‌ها، وزارت فرهنگ به موجب اقدامات خود در حوزه اقامه نماز در یک سال گذشته شایسته تقدیر شناخته شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی در گفت‌وگو با مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز ۲۱آذرماه جاری در استان گلستان برگزار و باتوجه به گزارش‌های مستند این وزاتخانه در مورد اقامه نماز به عنوان یکی از دستگاه‌های موفق در این عرصه شایسته تقدیر شناخته شد.

وی ادامه داد: در سال ۹۸ برای اولین بار گزارش‌های مرتبط با نماز در سامانه «سجاده» بارگذاری شد. این سامانه از سوی ستاد اقامه نماز کشور و با هماهنگی سازمان امور اداری و استخدامی راه‌اندازی شده است و براساس آن تمام دستگاه‌ها موظفند با ثبت‌نام در آن گزارش اقدامات خود در حوزه نماز را ارسال کنند، باوجود دشواری فرآیند بارگذاری تمام گزارش‌های یک ساله در این سامانه باید بپذیریم که این سامانه داوری بهتر و دقیق‌تری دارد.

دبیر شورای اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: خوشبختانه با همکاری رابطین اقامه نماز در بخش‌های مختلف ستادی، استانی و شهرستان‌ها ۴۵۰ کاربر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سایت سجاده گزارش‌ عملکرد خود را بارگذاری کردند و با وجود دقت بیشتر در داوری‌ها، این وزارتخانه به موجب اقدامات خود در حوزه اقامه نماز در یک سال گذشته شایسته تقدیر شناخته شد و لوح تقدیر به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا شد.

در بخشی از متن این لوح تقدیر آمده است:

«هیات عالی داوری ستاد اقامه نماز کشور با الهام از رهنمودها و فرامین مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به سیزدهمین اجلاس سراسری نماز و در اجرای ماده ۲۰ آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز مصوبات هیات محترم وزیران، عملکرد سال ۱۳۹۷ دستگاه‌های اجرایی کشور در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ نورانی نماز را براساس ماموریت‌ها و تکالیف حاکمیتی و قانونی و برنامه‌های مصوب هریک از دستگاه‌ها مورد ارزیابی قرار داده و براساس نتایج بدست آمده از بین دستگاه‌های عضو گروه فرهنگی و ورزشی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شایسته تقدیر می‌باشد.»

مشاور وزیر در امور روحانیت یادآور شد: رتبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اقامه نماز نشان می‌دهد این وزارتخانه در امر نماز به وظیفه قانونی خود عمل کرده است، البته در همین راستا باید از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کنیم که به این حوزه اهتمام داشته و فضا را برای تلاشگران این عرصه فراهم کردند که نتیجه آن جایگاه امروز این وزارتخانه در موضوع اقامه نماز است.

وی افزود: هر اندازه برای نماز و ترویج نمازخوانی کار کنیم کم است، فرهنگ‌سازی برای نماز نیازمند یک برنامه بلندمدت است و در این راستا باید هدف‌گذاری درست و برنامه مدون داشته باشیم، به همین منظور همه تلاشگران عرصه فرهنگ باید برای اثربخشی نماز تلاش کنند و این کار ابتدا باید از کارمندان و خانواده‌های آنها آغاز و سپس به عموم جامعه تسری پیدا کند.

دبیر شورای اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نماز از موارد اختصاصی برای اسلام نیست، گفت: نماز در تمام ادیان الهی مورد اهتمام بوده است، برای رسیدن به این حقیقت می‌توان به آیات ۴۰ سوره ابراهیم، ۱۴ طه، ۳۱ و ۵۵ مریم، ۱۷ لقمان و ۸۷ هود اشاره کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارباب سلیمانی ابراز داشت: رسول خدا(ص) در روایتی می‌فرمایند« خَیْرُ اَلدُّنْیَا وَ اَلْآخِرَةِ فِی اَلصَّلاَةِ وَ بِهَا یَتَبَیَّنُ اَلْمُؤْمِنُ مِنَ اَلْکَافِرِ وَ اَلْمُخْلِصُ مِنَ اَلْمُنَافِقِ » خیر دنیا و آخرت در نماز است، به وسیله نماز مرز بین کافر و مومن، مخلص و منافق جدا و آشکار می‌شود.

وی در پایان گفت: یکی از مشکلات جوامع بشری انحرافات فکری و آسیب‌های فردی و اجتماعی است، برای نجات از این مشکلات امیرالمومنین علی بن ابی‌طالب(ع) می‌فرماید« الصَّلاةُ حِصنٌ مِن سَطَواتِ الشَّیطانِ » نماز دژ مستحکم در برابر حملات شیطان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =