ذخیره‌سازی گندم و کلزا در خوزستان به ۱.۵میلیون تن رسید

اهواز - ایرنا - مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت: حجم ذخیره‌سازی گندم و کلزا در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ با یکصد هزار تن افزایش نسبت به سال زراعی گذشته به ۱.۵میلیون تن رسید.

خدارحم‌ امیری‌زاده روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: فضای استاندارد برای ذخیره سازی ۲ محصول راهبردی و اساسی گندم و دانه روغنی کلزا وجود دارد و درصورت افزایش تولید این ۲ محصول نسبت به انتقال آن به استان های دیگر یا سیلوهای بندرامام خمینی(ره) اقدام میشود.

وی از شروع برنامه مدون اداره کل غله و خدمات بازرگانی خوزستان برای خرید تضمینی گندم و کلزا از کشاورزان خوزستانی شامل تجهیز و ضدعفونی کردن سیلوها و انبارها و رفع نواقص فنی آنان خبرداد.
اداره کل غله وخدمات بازرگانی خوزستان وابسته به سازمان بازرگانی دولتی ایران متولی خرید تضمینی و نقدی گندم و دانه روغنی کلزا است.
شورای اقتصاد نرخ تضمینی گندم‌ معمولی را ۲۲هزار ریال و دانه‌ روغنی کلزا را ۴۶ هزار و ۶۰۲  ریال اعلام کرده است.
قیمت تضمینی گندم در سال زراعی گذشته ۱۷هزار ریال و دانه روغنی کلزا ۳۴ هزار ریال‌بود.
امیری زاده افزود: افزایش قیمت تضمینی گندم و دانه روغنی‌ کلزا به عنوان ۲ محصول اصلی و راهبردی به منظور تشویق کشاورزان برای افزایش سطح زیرکشت بوده‌است.
در سال زراعی جاری سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در خوزستان با ۹۳درصد افزایش نسبت به سال زراعی گذشته، به ۶۰هزار هکتار رسیده که معادل یک سوم کل سطح زیرکشت این محصول در کشوراست.
امسال سطح زیرکشت گندم در خوزستان نیز به ۵۴۲هزار هکتار آبی و دیم رسیده و پیش بینی شده با استفاده از گونه های جدید ، تولید این محصول راهبردی ۲۰درصد افزایش داشته باشد.
سال زراعی گذشته با وجود بروز سیلاب بهار امسال حدود یک میلیون و ۳۳۰هزار تن گندم  و ۴۷هزار تن دانه روغنی کلزا به نرخ تضمینی از کشاورزان خوزستانی خریداری شد که از این حیث مقام نخست کشوری را به دست‌آورد.
سازمان‌جهادکشاورزی خوزستان پیش بینی‌کرده در صورت‌مطلوب بودن شرایط آب و هوایی و رژیم بارندگی مناسب به‌ ویژه در زمستان و بهار ، خریدتضمینی گندم به ۱.۶میلیون تن و کلزا به ۱۲۰هزار تن برسد.
استان‌خوزستان با تولید سالانه ۱۶.۲میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، دامی ، شیلات ، زنبورداری و عمل‌آوری بیش‌ از ۱۲۴ محصول کشاورزی، به لحاظ حجم و تنوع تولید رتبه نخست را در کشوردارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =