کلاهبرداران حرفه‌ای فضای مجازی در زنجان دستگیر شدند

زنجان - ایرنا - رییس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان زنجان از شناسایی و دستگیری اعضای تیمی از کلاهبرداران فضای مجازی که به حساب‌های بانکی بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر در کشور دسترسی پیدا کرده بودند، خبر داد.

سرهنگ محمدعلی آدینه‌لو، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: اعضای این باند با طراحی و انتشار نرم افزار و درگاه‌های جعلی مربوط به ماهواره جیبی، صیغه‌یاب، شارژ ایرانسل و شارژ اینترنت در شبکه‌های اجتماعی به حساب های بانکی بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر در سطح کشور دسترسی پیدا کرده بودند.
وی اظهار داشت: در پی وصول پرونده‌ای مربوط به کلاهبرداری سایبری، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتای استان زنجان قرار گرفت و در تحقیقات به عمل آمده مشخص شد متهمان دستگیر شده با طراحی ربات‌های جعلی در شبکه های اجتماعی به منظور فعال سازی امکانات آن، شاکی پرونده را به یکی از درگاه‌های بانکی هدایت و با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی با پیغام خطا مواجه شده و پس از گذشت چند روز متوجه برداشت‌هایی از حساب بانکی خود می‌شود.
آدینه‌لو افزود: با اقدامات فنی و شگردهای خاص پلیسی متهمان در یکی از استان‌های همجوار مورد شناسایی قرار گرفته و با هماهنگی قضایی تیمی از کارآگاهان این پلیس با مراجعه به مخفیگاه آنان در یک خانه تیمی، تعداد ۶ نفر را دستگیر و ابزارهای دیجیتالی موجود در محل را نیز توقیف کردند. 
وی اظهار داشت: متهمان ابتدا منکر بزه انتسابی شدند اما پس از مواجهه ‌با مستندات، ادله و مدارک جمع آوری شده از سوی کارشناسان، به انتشار اپلیکیشن‌ها و لینک‌های جعلی با موضوعات مختلف اعتراف کردند.
رییس پلیس فتا استان زنجان گفت: مردم برای پیشگیری از این نوع کلاهبرداری می توانند نسبت به فعال سازی رمز یکبار مصرف کارت بانکی و نحوه فعال‌سازی آن، به بانک‌های عامل مراجعه کرده و همچنین با استفاده از افزونه ضد فیشینگ نسبت به بررسی سایت‌های جعلی بانکی اقدام نمایند.

آدینه لو افزود: افراد در صورت مشاهده موارد مشکوک، بلافاصله مراتب را از طریق فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ و نشانی https://www.cyberpolice.ir  بخش گزارش های مردمی پلیس فتا اطلاع دهند تا اقدام قانونی لازم به عمل آید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =