دهمین همایش خورشید ولایت در ایرانشهر برگزار می‌شود

زاهدان- ایرنا- معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر گفت: دهمین همایش «خورشید ولایت»همزمان با ایام تبعید رهبر معظم انقلاب به این شهرستان در دوران رژیم پهلوی با حضور مهمانان کشوری و استانی برگزار می‌شود.

ابوذر کوثری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه همایش «خورشید ولایت» همه ساله توسط مردم ولایتمدار ایرانشهر به صورت خودجوش برگزار می‌شود اظهار داشت: تمام تمهیدات لازم برای برگزاری این همایش اندیشیده شده است.

وی افزود: با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و همچنین استفاده از حضور مهمانان ویژه از مرکز کشور برای هرچه بهتر برگزار شدن این همایش برنامه‌ریزی شده است. 

فرماندار ایرانشهر گفت: این همایش با هدف تبین جایگاه ولایت فقیه و نقش آن در معادلات ملی، منطقه‌ای و جهانی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: در حاشیه این همایش نمایشگاهی از صنایع دستی ایرانشهر با هدف معرفی ظرفیت‌های منطقه تدارک دیده شده است.

به گزارش ایرنا مبارزات حضرت آیت الله خامنه‌ای علیه رژیم ستم شاهی و ارسال پیام تسلیت شهادت شهید آیت الله سید مصطفی خمینی فرزند بزرگوار امام خمینی (ره) و برگزاری مراسم یادبود برای فرزند امام(ره) دستاویزی برای رژیم پهلوی شد تا در ۲۳ آذر ۱۳۵۶ماموران رژیم با حمله به منزل، ایشان را بازداشت کنند. پنج روز بعد در تاریخ ۲۸ آذر ۵۶ کمیسیون حفظ امنیت اجتماعی خراسان معظم له را به سه سال اقامت اجباری در ایرانشهر محکوم کرد که بلافاصله به مرحله اجرا در آمد.
هدف از این تبعید قطع ارتباط ایشان با مردم بود که البته نه تنها محقق نشد بلکه ارتباط بسیار نزدیک آیت الله خامنه‌ای با اهل تسنن و ارسال پیام انقلاب به یکی از دوردست‌ترین مناطق ایران را نیز سبب شد.
وقوع سیلی ویرانگر در تیرماه ۱۳۵۷ در ایرانشهر اگرچه ویرانی‌های بسیاری به بار آورد، ولی نتایج بسیار مثبتی به‌همراه داشت که به گفته‌ مقام معظم رهبری پس از انقلاب، از الطاف خفیه‌ الهی به‌شمار می‌رفت. این اتفاق علاوه بر ایجاد وحدت میان اهل تسنن و اهل تشیع، شرایطی را فراهم کرد تا موجب شناخت بیشتر مردم از رهبر انقلاب و نیز آگاهی بیشتر مردم از مبارزات سیاسی و آشنایی با چهره‌ انقلاب اسلامی شود.
با توجه به تجربه ‌ای که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از سیل شهرستان قوچان به دست آورده بودند، مدیریت تنها گروه امدادی را به دست گرفتند و با همکاری روحانیون دیگر شهرها، توانستند کمک‌های مردمی را به بهترین شکل ممکن در میان مردم سیل‌زده ایرانشهر تقسیم و بزرگ‌ترین پایگاه را برای حمایت و کمک به مردم سیل ‌زده ایجاد کنند.
رابطه گرم مردم با رهبر انقلاب پس از این واقعه باعث شد تا رژیم در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۵۷ به ۲۳۷ روز حضور ایشان در ایرانشهر پایان داده و آیت الله خامنه‌ای را برای گذراندن ادامه دوران تبعید به جیرفت کرمان انتقال دهد.
منزل که در خیابان ولایت ایرانشهر معروف به «بیت رهبری» واقع شده در سال ۱۳۵۶ محل سکونت مقام معظم رهبری بوده است این ساختمان در سال ۱۳۷۰ به عنوان یاد بودی از دوران تبعید مقام معظم رهبری به میراث فرهنگی اهداء شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =