پژوهشگاه میراث‌فرهنگی نقطه اتصال با استارت‌آپ‌ها باشد

تهران - ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، گفت: یکی از موضوعاتی که پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری باید به آن توجه کند، تقویت ارتباط با استارت‌آپ‌هاست.

علی‌اصغر مونسان روز شنبه در مراسم گرامی‌داشت هفته پژوهش که با حضور جمعی از مسئولان و پژوهشگران، نمایندگان استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی و مدیران‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، تصریح کرد: در خصوص اهمیت پژوهش صحبت‌های زیادی شده؛ به‌عنوان مثال گفته‌اند پژوهش ارزش‌آفرین است و چندین برابر هزینه‌ای را که برای آن انجام می‌شود، برمی‌گرداند و هر کشوری که به پژوهش اهمیت داده، پیشرفت‌های خوبی داشته است.

او گفت: پژوهش مسیر را مشخص می‌کند و ما را برای گام برداشتن به هدف نهایی راهنمایی می‌کند و از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری خواهد کرد. خوشبختانه در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز کارهای خوبی انجام شده است. البته به این بخش از وزارتخانه اعلام کرده‌ام که پژوهش‌ها باید کاربردی باشد و در کنار حوزه میراث‌فرهنگی به حوزه گردشگری نیز توجه شود.

مونسان افزود: پژوهش‌ها باید هدفمند باشد و یک زنجیره واحدی را طی کند تا به نتایج خوبی برسد و شاهد نتایج ارزشمند پژوهش‌ها باشیم؛ از این رو یکی از کارهایی که باید انجام دهیم هدف‌گذاری برای پژوهش‌ها با هدف دست‌یابی به نتایج ارزشمند است.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری می‌تواند به وزارتخانه کمک کند، مشارکت در برنامه‌ریزی و تقویت هم‌افزایی با سایر بخش‌هاست.

تقویت همکاری‌های پژوهشگاه در سطح بین‌المللی

 مونسان در ادامه گفت: باید بتوانیم ارتباطات بین‌المللی خود را افزایش دهیم و این بسیار خوب است که بتوانیم با سازمان‌های بین‌المللی نیز پژوهش‌های مشترک انجام دهیم ضمن این که بررسی کنیم که پژوهش‌های ما تا چه حدی مورد توجه پژوهشگران در سطح بین‌المللی قرار گرفته است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع استارت‌آپ‌ها اشاره کرد و افزود: پژوهشگاه باید نقطه اتصال ما با استارت‌آپ‌ها باشد؛ از این رو درخواست من این است که پژوهشگاه با شتاب‌دهنده‌ها ارتباط برقرار کنند تا شاهد نتایج بسیار بهتر باشیم.

 مونسان در ادامه افزود: امروز در جلسه‌ای که با استارت‌آپ‌ها داشتم موضوعات مختلفی را مطرح کردند که برخی از این موضوعات می‌تواند از سوی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به‌صورت کاربردی دنبال شود.

توجه به کیفی‌سازی انتشارات

وی اضافه کرد: تعداد زیادی انتشارات در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام می‌شود که به نظر می‌رسد در خصوص کیفیت این انتشارات باید بازنگری‌هایی انجام شود و موضوع کیفی‌سازی این انتشارات را در دستور کار قرار دهیم.

 مونسان خاطرنشان کرد: امید دارم در سال ۹۹ شاهد پژوهش‌های کاربردی باشیم و نتایجی که از پژوهش‌ها به دست می‌آید نتیجه بخش باشد.

اقدامات پژوهشی برای آثار ثبت جهانی

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز در این مراسم، گفت: بعد از ثبت جهانی آثار مختلف از جمله جنگل‌های هیرکانی، همکاران ما در پژوهشگاه اقدامات پژوهشی را در خصوص آن آثار انجام می‌دهند و این پژوهش‌ها به دانشگاه‌های مختلف نیز ارسال می‌شود و اگر تحقیقات دانشجویان در این حوزه‌ها مطابق با سیاست‌های پژوهشی ما باشد، این پژوهش‌ها مورد حمایت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار می‌گیرد.

بهروز عمرانی افزود: ما با معاونت‌های مختلف وزارت‌خانه همکاری‌های بسیار خوبی داریم و درباره موضوعات گوناگون با آنان همکاری می‌کنیم که یکی از این همکاری‌ها، پژوهش در خصوص بوم‌گردی‌هاست.

عمرانی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام‌شده از سوی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در استان خراسان جنوبی افزود: با مجموعه اقدامات صورت‌گرفته در این استان، خراسان جنوبی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در شرق کشور تبدیل خواهد شد.

جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت پژوهش گفت: موزه ملی ایران به‌عنوان موزه مادر با موزه‌های مختلف کشور همکاری‌هایی در حوزه پژوهش دارد.

او افزود: موزه ملی ایران ۱۰ دپارتمان پژوهشی دارد و در حال حاضر برنامه‌ریزی‌های خوبی برای همکاری‌های موزه ملی ایران و  موزه‌های مختلف در استان‌های گوناگون کشور وجود دارد.

در پایان این همایش ۹ عنوان کتاب جدید و یک نشریه به زبان انگلیسی که جزو جدیدترین انتشارات پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری است با حضور  علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رونمایی شد.

 مونسان همچنین در این مراسم از تعدادی از هنرمندان حوزه میراث ناملموس، هنرمندان صنایع‌دستی و کارآفرینان، فعالان برتر حوزه گردشگری و نیز پژوهشگران برتر تجلیل به عمل آورد.

نمایشگاه هفته پژوهش با حضور  علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل موزه ملی ایران به‌طور رسمی افتتاح شد.

هفته و روز پژوهش

هفته پژوهش از  25 آذر ماه با شعار «بدون پژوهش و مطالعه تصمیم گیری نکنیم» آغاز می‌شود و تا 29 آذر ادامه دارد. در تقویم رسمی کشور نیز 25 آذرماه به عنوان روز پژوهش نامگذاری شده است.

موفقیت روزافزون علم در شناخت جهان هدفدار و قانونمند که با تکیه بر ابتکارات خلاقیت‌های به ودیعه نهاده شده از سوی خدای متعال در وجود بشر و بهره برداری از قدرت شگرف اندیشه آدمی صورت گرفته، فضای زندگی جدیدی را برای انسان‌ها به ارمغان آورده است.

این فضای جدید و این تمدن نوظهور که خود برخاسته از تعاملات عمیق میان تمدنی و میان فرهنگی است، موجد خواست‌ها، نیازها، اندیشه‌ها مسائل و مشکلاتی است که به نوبه خود توسعه علم و اندیشه را می‌طلبند.

در این مسیر اندیشه‌های ژرف در قالب پژوهش‌های بنیادین صورت بحث پذیر به خود می‌گیرند و دستمایه انجام پژوهش‌های کاربردی می‌شوند تا خواست‌ها و نیازها را پاسخ گویند و راه‌حل‌های بهتر و بیشتری برای مسائل و  مشکلات جوامع بشری پیشنهاد کنند و همین جاست که نقش موثر و سهم بسزای بخش تحقیقات در روند تحولات جوامع آشکار می‌شود.‌

تحولات زندگی بشر در قرن بیستم نشان از گسترش روز افزون اهمیت علم و تحقیق داشت، به ویژه در نیمه  دوم این قرن کشورهای صنعتی و در حال توسعه با آگاهی از نقش پژوهش در خلق فن‌آوری و شتاب‌دهی برای توسعه، عمده توجه خود را مصروف تقویت و ارتقای بخش تحقیق نموده اند. از این روست که می‌توان گفت بین پیشرفت بخش تحقیق و شتاب توسعه فراگیر و پایدار در هر کشور ارتباط مستقیم برقرار است.

نقش پژوهش در توسعه همه‌جانبه پایدار چنان برجسته و انکارناپذیر است که می‌توان آن را بدون تردید نیروی محرک توسعه در همه حوزه‌ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه دانست. اما علی رغم اعتراف و اذعان نسبت به اهمیت مقوله پژوهش، این حوزه با دشواری‌های ساختاری و عملکردی فراوانی مواجه است.

نامگذاری هفته پژوهش

هفته پژوهش با عناوین مختلف نامگذاری شد. روز شنبه ۲۳ آذرماه با عنوان پژوهش و فناوری، مدرسه، دانشگاه و جامعه، روز یکشنبه ۲۴ آذر ماه با عنوان پژوهش، فناوری و توسعه ملی با رویکرد اجرای برنامه توسط دستگاه های اجرایی، روز دوشنبه ۲۵ آذرماه با عنوان گام دوم در پژوهش و فناوری که دستگاهها با رویکرد بیانیه گام دوم برنامه هایی اجرا می‌کنند، روز سه شنبه ۲۶ آذر ماه به پژوهش و فناوری و رونق تولید اختصاص داده شد، روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه با عنوان پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی و روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه نیز با شعار پژوهش، فناوری و مشارکت ملی نام گرفته است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =