۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۶
کد خبرنگار: 2199
کد خبر: 83593500
۰ نفر
دامداران زنجانی بیماری تب برفکی را جدی بگیرند

زنجان – ایرنا - مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: دامداران زنجانی قبل از خرید دام‌های سبک و سنگین با دامپزشکان محل درخصوص احتمال وجود بیماری تب برفکی مشورت سپس اقدام به خرید کنند.

محمدباقر حاج کاظمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیماری دامی تب برفکی به راحتی و خیلی سریع از طریق هوا، آب، نهاده‌های دامی، علوفه و خوراک قابل انتشار به سایر دام‌ها است.

وی با بیان اینکه این بیماری، بسیار عفونی و به شدت واگیر دام است، اظهار داشت: به لحاظ شدت خسارت های اقتصادی این بیماری، یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: همه دام های زوج سم از جمله گونه های نشخوارکنندگان اهلی همچون گاو، گاومیش، گوسفند و بز مورد هدف ویروس عامل این بیماری قرار می گیرند و همچنین نشخوار کنندگان وحشی از جمله آهو، گوزن و گراز نیز به بیماری تب برفکی مبتلا می شوند.

حاج کاظمی یادآوری کرد: دامداران به منظور جلوگیری از ابتلای دام‌های سالم خود به بیماری "تب‌برفکی" اصول و توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند، با توجه به احتمال شیوع بیماری تب‌برفکی بین جمعیت دامی استان، همچنین به جهت کنترل هر چه بیشتر این بیماری و نیز پیشگیری از آلودگی واحدهای دامداری سنتی و صنعتی، لازم است موارد و نکات بهداشتی از جانب همه دامداران و تشکل‌های دامداری رعایت شود.

وی تاکید کرد: دامداران از خرید و ورود دام‌های جدید به واحدهای دامداری و یا دامپروری تا اطلاع بعدی خودداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: دامداران باید در محل ورودی دامداری نسبت به آهک‌پاشی و یا احداث چاله ضدعفونی و پر کردن چاله با آهک و یا فرمالین پنج درصد اقدام کنند.

حاج کاظمی ادامه داد: علاوه بر این اقدام همه وسایل نقلیه باید خارج از دامداری پارک شده و در صورت ورود ضروری این وسایل از قبیل خودروی جمع‌آوری شیر، چرخ‌های خودرو باید به جد ضدعفونی شود.

وی بر جلوگیری از ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری تاکید کرد و افزود: اگر ورود افرادی از قبیل ماموران تلقیح مصنوعی، اکیپ‌های واکسیناسیون دامپزشکی و غیره اجتناب‌ناپذیر است، افراد باید از لباس و چکمه و سایر وسایل مخصوص همان دامداری استفاده کنند.

 مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: در صورت بروز بیماری، دامداران ضمن جداسازی دام‌های مبتلا به بیماری تب برفکی از دام‌های سالم با رعایت اصول بهداشتی، نسبت به ضدعفونی مناسب دامداری اقدام شود.

حاج‌کاظمی تاکید کرد: دامداران باید از وارد آوردن استرس به دام‌ها همچون دادن آب سرد، پیاده بردن دام در مسافت‌های طولانی، تغییر ناگهانی جیره، حمل و نقل نامناسب خودداری شود.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین روش پیشگیری و کنترل بیماری تب‌برفکی، اعمال اقدامات بهداشتی، قرنطینه‌ای و مایه‌کوبی است که در صورت سرایت بیماری تب برفکی به دام، در کمترین زمان همه گله را درگیر کرده و خسارات قابل توجهی را برجا می گذارد.

دامداران به محض مشاهده علائم بیماری در دام با سامانه ۱۵۱۲ تماس بگیرند تا کارشناسان دامپزشکی راهنمایی‌های مورد نیاز را ارائه دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =