بزرگداشت و نمایشگاه کتاب سهروردی برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- پژوهشگر حوزه فلسفه از برگزاری بزرگداشت و نمایشگاه کتاب سهروردی همزمان با هفته پژوهش از یکشنبه ۲۴ تا ۲۸ آذرماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، نجفقلی حبیبی افزود: این نمایشگاه از سوی موسسه توسعه دانش و پژوهش ایران همزمان با هفته پژوهش از یکشنبه بیست‌وچهارم تا پنجشنبه بیست‌وهشتم آذرماه برگزار می شود.

شهاب الدین یحیی بن حبش بن امیرک ابوالفتوح سهروردی، ملقب به شهاب‌الدین، شیخ اشراق، شیخ مقتول و شیخ شهید از فیلسوفان نامدار ایرانی‌ست. که مکتب فلسفی فلسفه اشراق را پایه گذارد.

 سهروردی را رهبر افلاطونیان جهان اسلام لقب داده‌اند. او خود فلسفه‌اش را حکمت اشراق نامیده بود که به معنای درخشندگی و برآمدن آفتاب است. برخی معتقدند که مکتب سهروردی هم فلسفه است  و هم نیست. فلسفه از این جهت که به عقل اعتقاد دارد، اما عقل را تنها مرجع شناخت نمی‌داند و عرفان است از این نظر که کشف و شهود و فلسفه اشراق را شریف‌ترین و بلندمرتبه‌ترین مرحله شناخت می‌شناسد.

بر اساس این خبر، اساتید فلسفه از جمله نصرالله پورجوادی (۲۴ آذرماه)، بابک عالیخانی (۲۵ آذرماه)، محمد ذبیحی (۲۶ آذرماه)، غلامحسین ابراهیمی‌دینان (۲۷ آذرماه) و نجفقلی حبیبی (۲۸ آذرماه) از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و همزمان با برپایی این نمایشگاه درباره سهروردی سخنرانی می‌کنند.  

علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه و حضور در این مراسم می توانند به نشانی تهران، خیابان کارگر شمالی، روبروی پارک لاله، کوچه فردوسی، پلاک ۸، واحد ۲ مراجعه کنند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha