مجتمع تخصصی رسیدگی به جرایم مالیاتی تشکیل می‌شود

تهران- ایرنا- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با تاکید بر همکاری قضایی با سازمان امور مالیاتی کشور، از راه اندازی مجتمع تخصصی رسیدگی به جرایم مالیاتی در آینده نزدیک خبر داد و بر ضرورت آموزش قضات علاقمند و توانمند در این حوزه تاکید کرد.

به گزارش روز یکشنبه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، محمدباقر الفت در نشست امضای سند همکاری مشترک معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و سازمان امور مالیاتی کشور برای گسترش همکاری در تحقق عدالت مالیاتی و پیشگیری از فرار مالیاتی در کشور، افزود: این تفاهم نامه با هدف ایجاد رویه واحد در پیشگیری منعقد می شود و در آن بر مقابله هوشمند با جرائم مالیاتی از طریق استفاده از ظرفیت­ های موجود در قوه قضائیه و سازمان امور مالیاتی تاکید شده است.
وی ادامه داد: قوه قضائیه علاوه بر عدالت گستری از طریق صدور حکم، تکالیف متعددی دارد که درصدد احیای همه وظایف و تکالیف قانونی است و این امر در دوره جدید شتاب بیشتری گرفته و وارد عملیات اجرایی شده است. همکاری با سازمان امور مالیاتی نیز در این راستا است و در خصوص اخذ مالیات وظیفه خود می دانیم که وارد میدان شویم.
معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به سابقه معاونت در برگزاری رویداد استارتاپی و گنجاندن محور مربوط به پیشگیری از فرار مالیاتی در این رویداد، بر لزوم استفاده از ظرفیت جوانان و استقاده از ایده­ های بروز آنها تاکید کرد.
الفت با نقد نگاه تهران محوری در بسیاری از برنامه ریزی ها، بر لزوم همکاری در سطوح استانی و ملی تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد با همکاری معاونت اجتماعی و سازمان امور مالیاتی این اقدام در استان ها پررنگ شود و ارتباط دادگستری های کل استان و ادارات کل امور مالیاتی استان ها ارتقا یابد.
در این نشست، امید علی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: کشور ما اهداف بلندمدتی دارد اما وقتی عملکردها را با اهداف و آرزوها مقایسه می­کنیم فاصله زیادی بین این دو وجود دارد.
وی با تاکید بر عبور از پارادایم مالیات ستانی به نگاه شراکتی گفت: هوشمندسازی نظام مالیاتی و ریزداده مبنا شدن مدیریت در کشور می تواند موجب ارتقا شفافیت و حل بسیاری از مسائل در این باره شود.
رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با ارزشمند شمردن نگاه و رویکرد قوه قضائیه و معاونت پیشگیری از جرم در مبارزه با فساد گفت: تمام کنش ها و تراکنش های مالی در کشور توسط سازمان رصد می شود که این امر با هدف پیشگیری از تخلف و فرار مالیاتی و برخورد با موارد جرم و تخلف است.
پارسا بر لزوم همکاری نهادهای قضایی و اجرایی در سطح استان با سازمان های امور مالیاتی تاکید کرد.
بر اساس این گزارش، همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با سازمان امور مالیاتی کشور از سال ۱۳۹۴ با تشکیل کمیته پیشگیری از جرایم مالیاتی و کارگروه های آسیب شناسی در ذیل اداره کل پیشگیری های قضایی شکل گرفت و تاکنون منتج به نتایج خوبی در حوزه مقابله با فرارهای مالیاتی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =