عملیات بیولوژیک  آبخیزداری در کردستان ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

سنندج - ایرنا - معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: اجرای عملیات بیولوژیک آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و طرح مدیریت بوم سازگان زاگرس در ۶ زیر حوزه آبخیز استان به پایان رسید.

طاهرکرمی روز شنبه در گفت و با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این در عرصه های مرتعی ، زیر حوزه های دارای مطالعات آبخیزداری و طرحهای مرتعداری  اجرا شده است ، اظهار داشت: امسال در سطح بیش از  هفت  هزار و ۶۰۰ هکتار، عملیات بیولوژیکی آبخیزداری  بذرکاری، بذرپاشی و کپه کاری  در ۱۰ شهرستان استان آغاز شده که تا کنون ۹۰ درصد عملیات آنها انجام شده و انتظار می‌رود تا پایان آذر ماه سال جاری این عملیات به اتمام برسد.

وی افزود: عملیات بیولوژیکی آبخیزداری مراتع در زیر حوزه های آبخیزمصوب  آلمانه سروآباد ، چمقلو قروه، اسلامدشت مریوان ، دولبندی سنندج  ، چراغ ویس سقز، نمشیر بانه ، خورخوره دیواندره ، کریم آباد دهگلان ، کومایین کامیاران و قره طور بیجار در حال اجرا و یا اجرا شده است.

وی تاکید کرد :  رویکرد اجرای  پروژه های منابع طبیعی افزایش مشارکت آبخیزنشینان در حفاظت احیاء توسعه و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی  است و با اجرای این طرح‌ها بهره‌برداران مرتعی در نگهداری و اصلاح و احیاء مراتع مشارکت می‌کنند که این موضوع موجب افزایش تولید علوفه در واحد سطح و کاهش سیل و رسوب و در نهایت افزایش پوشش گیاهی می‌شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان اظهار داشت: این مشارکت ضمن ایجاد منافع اقتصادی طولانی مدت برای بهره برداران، پایداری برداشت از مرتع و کاهش خسارات ناشی از سیل در مناطق پایین دست را برای آنها ایجاد می کند.

طاهر کرمی افزود: ۹۸ دستگاه آبشخور جهت تامین آب شرب دام‌های بهره برداران و جوامع محلی در مناطقی که مشارکت حوزه نشینان بالا بوده توزیع شده است. 

 وی اضافه کرد: انجام عملیات در شهرستان‌های جنگلی استان در قالب طرح مدیریت بوم سازگان زاگرس  با پیشرفت فیزیک ۹۰ درصدی در حال انجام است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =