آذربایجان‌غربی در انتظار تسهیل روند صادرات سیب

ارومیه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به وجود ۷۵۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های استان، گفت: با تسهیل روند صادرات سیب باید بخش عمده این محصول تا پایان سال صادر شود تا کشاورزان و تاجران استان متضرر نشوند.

بهنام شهدی روز شنبه در جلسه ساماندهی مبادلات مرزی آذربایجان‌غربی افزود: با توجه به افت کیفیت این محصول با افزایش مدت نگهداری آن در سردخانه، مسوولان استانی و به خصوص جهاد کشاورزی، گمرک و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید برنامه‌ریزی مناسب برای صادرات داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه آذربایجان‌غربی رتبه نخست تولید سیب کشور را در اختیار دارد، بیان کرد: مدیران گمرک تمرچین نیز زمینه لازم برای صادرات شبانه‌روزی سیب از این مبادی را فراهم کنند تا صادرکنندگان بتوانند در حداقل زمان محصول تولیدی استان را از گمرک خارج کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در این صورت سیب صادراتی در زمان خروج از گمرک دچار افت و کاهش کیفیت نمی‌شود.

در این جلسه اعضای شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان، نظرها و دیدگاه‌های خود را در جهت ساماندهی مبادلات مرزی ارائه کردند.

آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های مرزی کشور است به طوری که ۹۶۷ کیلومتر مرز با ترکیه، عراق و نخجوان دارد و چرخ‌های اقتصادی آن با کشاورزی می‌چرخد؛ این استان ۹ گمرک و پنج بازارچه مرزی در راستای توسعه مبادلات با کشورهای همسایه دارد اما تولید سالانه یک میلیون و 100 هزار تنی محصول سیب استان همواره با مشکلات صادرات مواجه بوده‌است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha