تخصیص ۲۴ میلیارد ریال اعتبار برای حوضه‌های آبخیزداری شیروان

بجنورد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان گفت: امسال ۲۴ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای حوضه‌های آبخیزداری این شهرستان تخصیص یافته است که با اجرای طرح های مربوط به آن، سفره‌های آب‌های زیرزمینی افزایش خواهد یافت.

مصطفی سیامکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اعتبار مصوب در این بخش ۵۰ میلیارد ریال بوده است اظهار داشت: اعتبارات تخصیص یافته برای تکمیل عملیات اجرایی حوضه های آبخیز کوسه، زو، نامانلو  و سرچشمه که هم اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، هزینه می شود.

وی گفت: در حوضه کوسه، ۷۶۴ مترمکعب گابیون، ۱۴۰ مترمکعب خشکه چین و ۳۶۸ متر مربع چپر و در حوضه زو ۲۹۲ مترمکعب خشکه چین، ۷۷۵ متر مکعب گابیون و ۶۴۵ متر مربع چپر انجام شده است.

سیامکی با اشاره به هزار و ۲۰۰ مترمکعب گابیون در حوضه رشوانلو- نامانلو افزود: همچنین در حوضه سرچشمه ۲ هزار و ۳۵۵ مترمکعب سنگ و ملات، ۲ هزار و ۲۳۵ مترمکعب گابیون و ۱۷۰ مترمکعب خشکه چین کار شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان هدف از اجرای این پروژه ها را کاهش خطر بروز سیلاب ها، تغذیه سفره های آب زیرزمینی و آبدهی قنوات و چشمه ها، پیشگیری و کاهش اثرات خشکسالی و جلوگیری از فرسایش خاک دانست.

این شهرستان دارای دو حوضه آبخیز شامل اترک با مساحت ۳۷۰ هزار هکتار و حوضه آبخیز مرزی گلیل وسرانی با مساحت حدود ۳۰ هزار هکتار است.

گستره شهرستان شیروان ۴۰۰ هزار هکتار است که ۲۹۰ هزار هکتار آن به صورت منابع طبیعی تجدید شونده و ۱۱۰ هزار هکتار جزو اراضی مستثنیات قانونی شخصی شامل زمین های زراعی، باغ ها، جاده ها و محوطه های روستا و شهرها است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =