آموزش و پرورش به دانش‌آموزان پژوهشگر نیاز دارد

تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: پژوهش مانند اکسیژن است و حیات آموزش و پرورش در گروی تحقیق و پژوهش است و ما نیازمند دانش آموزان پژوهشگر هستیم.

محسن حاجی میرزایی روز  شنبه در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانش آموزی، ضمن گرامیداشت هفته پژوهش افزود: ماموریت آموزش و پرورش این است که انسان ها را برای یک زندگی شرافتمندانه و اینکه از حقوق خودشان دفاع کنند و از هویت، ارزش ها و باورهای خود حمایت کنند، آماده کند.
حاجی میرزایی افزود: پژوهش جزء تفکیک ناپذیر ماموریت آموزش و پرورش و یک ضرورت مهم و جدی است؛ چون حیات ما و تحقق همه ماموریت های ما بدون پژوهش امکانپذیر نیست.
وی تصریح کرد: تغییرات زیادی در جامعه بروز می کند و خروج از استیصال، بیهودگی و یاس که از عوارض مواجهه با این تغییرات است، بدون پژوهش امکان پذیر نیست.
حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: دانش آموز ما مترقی و پژوهنده است و باید آنان را به این شیوه تربیت کنیم. 
وزیر آموزش و پرورش گفت: باید از کودکی فطرت آنان را که با پرسشگری شکل می گیرد، تقویت کرد. ما باید استمرار دهنده این مسیر باشیم. اینکه دیوار خانه و مدرسه و دیوار مدرسه و جامعه برداشته شود تا دانش آموز در بطن جامعه مناسبات خود را تعریف کند.

وی افزود: ما در پیگیری این هدف مصمم هستیم؛ حتی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز این ماموریت آمده است و معتقد هستیم همه دانش آموزان و معلمان باید پژوهشگر باشند. بدنه آموزش و پرورش میدان فراخی برای همه سوالات و تحقیقات است و باید این موقعیت بی نظیر را پاس داشت و به عنوان یک مسیر خوب از آن استفاده کرد.
وی ادامه داد: باید به همه بخش های آموزش و پرورش روح پژوهشگری و پرسشگری داده شود؛ چون با این اقدام مدرسه، خانه و جامعه آباد می شود. 
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه برای انجام فعالیت های پژوهشی و حمایت بیشتر از پژوهشگران نیازمند فرهنگ سازی هستیم، گفت: پژوهشگری یک فرهنگ است و برای پژوهشگر بودن باید پژوهشی بودن را یاد گرفت.
وی تصریح کرد: در اختیار داشتن دانش آموزان و پیوند با مقوله تربیت و پیوند با خلاقیت در مسیر زندگی، میدان بزرگی برای پژوهیدن است و هر موضوعی در مدرسه می تواند موضوع مهمی برای پژوهش باشد.
وزیر آموزش و پرورش از دانش آموزانی که کارهای تحقیقاتی انجام می دهند خواست از این فرصت به خوبی استفاده کنند.

وی گفت: شما بهره و حظ این کارهای پژوهشی را بیشتر از جامعه می برید و قطعا در این مسیر موفقیت و سربلند خواهید شد.

مراسم تجلیل از ٢٠ نفر از پژوهشگران و فناوران برتر دانش آموزی با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در مدرسه پسرانه نمونه دولتی فرهنگ برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =