دور ماندن از واقعیت چالش اصلی علوم انسانی است

تهران-ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از چالش های بزرگ علوم انسانی را دور ماندن از واقعیت دانست و گفت: امروز بیشتر از گذشته نیازمند درک جامعه هستیم و برای ماندن در مسیر واقع گرایی باید تلاش کنیم.

سعیدرضا عاملی در همایش هفته پژوهش که امروز - شنبه - در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، اظهارداشت: دانش نیازمند علاقه و اشتیاق بوده و ارتباط مهرانگیز با حوزه مطالعه برای رسیدن به واقعیت امر مهمی است.

وی افزود: در رجوع به گذشته، تطور علم را می بینیم و علم و انسان، موضوع و پدیده ثابتی نیستند.
استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: باید نگاه به گذشته و امروز نسبت به علم و دانش داشته باشیم.
عاملی با بیان اینکه عصبیت در علم بدتر از عصبیت در ریشه جهل است، گفت: عصبیت ناشی از علم، گاهی اوقات منجر به کشته شدن عالمان می شود و فهم ها موانع اختلالی دارند چون نمی توانند حاق واقعیت را درک کنند.
وی افزود: از زمانی که علوم تجربی وارد عرصه علم شد، غلبه گفتمان نیز پُر رنگ شد و علوم انسانی هم از این امر تقلید کرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: علوم انسانی به جای اینکه نگاهی به دانش متفاوت خود داشته باشد، همان نگاه علوم تجربی را وارد علوم خود کرد.
عاملی گفت: مطالعات تاثیری، امری شکست خورده است و در علوم انسانی این امر پذیرفته شده نیست چرا که این مطالعات تاثیری، کارآمدی لازم را در علوم انسانی ندارد.
وی تصریح کرد: علوم تجربی به خاطر توفیق در پزشکی و توسعه شهری، گفتمان غالب در جامعه بشری شد.
وی خاطرنشان کرد: دهه ۸۰ را به عنوان دهه دانش یکپارچه یا دانش چند رشته ای می دانند چرا که رشته ها باید با هم همکاری داشته باشند.
استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: امروز ترکیب شدن علوم پزشکی با علوم اجتماعی این وضعیت را عوض کرده است، وقتی علوم تجربی در کشور ما غلبه یافت، علوم انسانی تحقیر شد و مقداری سطحی نگری در مورد آن رخ داد.

عاملی تاکید کرد: اگر از بنیه فکری برخوردار نباشیم نمی توانیم مسائل خود را حل کنیم. دانش مفهوم یکپارچه است، یکپارچگی، نگاه چند جانبه نگر به پدیده ایجاد می کند که به آن دانش چند رشته ای یا میان رشته ای می گویند.
وی ادامه داد: امروز بیشتر از گذشته نیازمند درک جامعه هستیم و علوم انسانی، علم مرکزی جهان است.
استاد علوم ارتباطات دانشگاه تهران تصریح کرد: علوم تجربی تابع علوم انسانی هستند چون تمام علوم برای انسان است.

استاد مطالعات جهان دانشگاه تهران درباره اثرات علم در جهان هم گفت: نزدیک به میلیاردها دلار خرج سلاح های نظامی می شود در حالی که بخشی از مردم جهان گرسنه هستند؛ آمریکا ۱۲ هزار کلاهک هسته ای در اختیار دارد و به گفته دانشمندان روس، غباری از دود ناشی از انفجارهای این کلاهک ها، دمای زمین را به منفی ۵۰ درجه می رساند.
عاملی تاکید کرد: اگر علم با توحید گره نخورد بی هدف رشد می کند و به تحولی در حوزه علم و دانش نیاز داریم و نباید نگاه دسته دوم به علوم انسانی داشته باشیم.
وی همچنین اظهار داشت: همه علوم نیازمند قضایای فلسفی هستند و در این مورد بازنگری در نقشه جامع علمی کشور احساس می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =