اجرای طرح کمربند سبز در هزار هکتار از اراضی ارومیه

ارومیه- ایرنا- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان‌غربی و دبیر کارگروه نظارت بر طرح کمربند سبز ارومیه، گفت: طرح کمربند سبز در یک‌هزار و ۵۰ هکتار از اراضی این شهر و به عرض ۱۵۰ متر اجرایی می‌شود.

مرتضی حاتمی روز ‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح تاکنون در ۴۳ هکتار زمین اجرا شده و حدود ۱۰ هکتار از اراضی نیز آماده واگذاری به شهرداری برای اجرای طرح است.

وی ادامه داد: اجرای طرح کمربند سبز شهر ارومیه از تجاوزها و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حاشیه‌شهر جلوگیری می‌کند.

وی اظهار داشت: جدا شدن محدوده خدماتی با حریم شهر، جلوگیری از گسترش بی‌رویه و بدون برنامه‌ریزی ساخت‌وسازهای غیرمجاز، تفکیک تمامی ساخت‌وسازها و محدوده‌های شهری از جمله کاربردهای اجرای طرح کمربند سبز است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان‌غربی گفت: این طرح ضمن حفظ محیط زیست و پیشگیری از تخریب باغ‌های حاشیه شهر، باعث تعیین محدوده موقعیت شهر از اراضی و فضاهای خارج از این منطقه نیز می‌شود.

حاتمی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی باید اطلاعات کافی از مناطق اجرای طرح کمربند سبز در اختیار داشته باشند تا برخی موانع و مشکلات به صورت صریح و دقیق مشخص شود.

وی افزود: در این طرح از تخریب و صدمه رساندن به باغ‌های مختلف جلوگیری و در مناطق دیگر نیز درختان مثمر کاشته می‌شود.

وی تاکید کرد: طرح کمربند سبز شهر ارومیه با همکاری شهرداری ارومیه و  راه و شهرسازی اجرا می‌شود و  معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان‌غربی نیز بر اجرای این طرح نظارت می‌کند.

این کارگروه فعالیت خود را از سال ١٣٩٢ آغاز فعالیت کرده و از سال ١٣٩۴ اجرای طرح کمربند سبز حاشیه شهر ارومیه را آغاز کرده است. 

اجرای کمربند سبز حاشیه شهر ارومیه در سطح یک‌هزار هکتار و به عرض ۱۵۰ متر طراحی شده که بیشتر متشکل از باغ‌های اشخاص بوده و بخشی از آن نیز زمین‌های منابع طبیعی، راه و شهرسازی و شهرداری ارومیه است.

حاشیه‌نشینی در شهر ارومیه در مقایسه با سال ۱۳۸۲ روند رو به رشدی داشته به طوری که این مناطق از ۱۱ محله در سال ۱۳۸۲ با جمعیتی برابر با ۹۰ هزار نفر به ۳۱ محله با جمعیت ۲۴۰ هزار نفر در سال ۹۶ افزایش یافته است.

وسعت سکونتگاه‌های غیررسمی در شهر ارومیه با یک‌هزار و ۱۴۰ هکتار معادل ۱۰ درصد از مساحت شهر را به خود اختصاص داده است و در حال حاضر ۳۱ درصد جمعیت شهر نیز در این مناطق ساکن هستند.

سکونتگاه‌های غیررسمی خارج از محدوده شهر در مرکز آذربایجان‌غربی شامل ۱۲۵ هکتار است که قابل توجه بوده و به لحاظ قوانین جاری کشور ارائه خدمات به ساکنان این مناطق غیرقانونی و نیازمند تدبیر مسوولان ارشد استانی و ملّی است.

چهار محله حاشیه‌نشین در شهر خوی با ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار وسعت هم‌اکنون ۱۵ هزار و ۳۱۰ نفر جمعیت شهر را در خود اسکان داده است و ۵۰ هزار نفر از جمعیت ۱۶۰ هزار نفری شهر مهاباد در ۱۱ سکونت‌گاه غیررسمی با ۳۴۲ هکتار مساحت سکونت دارند.

علاوه بر این شهرستان‌ها در حال حاضر ۶۴۰ هکتار از شهر بوکان و ۴۷۰ هکتار از شهر میاندوآب نیز به عنوان سکونتگاه غیررسمی شناسایی شده که این شهرها نیز با توجه به روند مهاجرتی روز افزون، نیازمند فعالیت بیشتر در ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و اجرای سریع طرح‌های بازآفرینی شهری است.

آذربایجان‌غربی مشکلات بسیاری در حوزه سکونتگاه‌های غیررسمی دارد که می‌توان با اختصاص اعتبار بیشتر و همچنین با توسعه مناطق روستایی، اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری کم‌هزینه و توسعه‌ای در شهرهای کوچک و روستاها و همچنین اشتغال آفرینی روستایی بخشی از روند فزآینده توسعه سکونتگاه‌های غیررسمی آن را کنترل کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =