۲۳ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۲
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 83593120
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا نگران توانمندی‌های سایبری و فضایی چین و روسیه است

تهران – ایرنا – وزیر دفاع آمریکا، پکن و مسکو را رقبای اصلی واشنگتن و توانمندی‌های فضایی و سایبری این دو کشور را نگران‌کننده خواند.

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، مارک اسپر دیروز (۲۲ آذر) در اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی گفت: ما وارد دوره ای از رقابت ابرقدرت ها شده ایم. اولویت های اصلی ما نخست چین و سپس روسیه است. هر دو کشور به سرعت در حال به روز رسانی نیروهای نظامی و گسترش توانمندی های خود در حوزه های سایبری و فضایی هستند.

به گفته اسپر، چین در حال توسعه پیوندهای اقتصادی خود در سراسر آسیا و روسیه نیز به دنبال تضعیف انسجام ناتو است.

رئیس پنتاگون افزود: بر اساس راهبرد دفاع ملی، ما باید نگران تهدیدهای کشورهای سرکش باشیم و توانمندی جنگ های متعارف را نیز حفظ کنیم چرا که تهدیدهای سازمان های خشونت طلب افراطی تا مدت ها و نسل ها وجود خواهد داشت.

مارک اسپر چهارشنبه پیش (۲۰ آذر) نیز در کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافت و در سخنانی چین و روسیه را در صدر چالش‌های امنیت ملی آمریکا دانست و افزود: ما همچنین باید به تهدیدهایی که از سوی ایران و گروه‌های خشونت‌گرای افراطی همچون داعش وجود دارد، توجه داشته باشیم.

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: استراتژی آمریکا در قبال خاورمیانه این است که این منطقه به پناهگاهی برای تروریست‌ها تبدیل نشود. حضور نظامی آمریکا در منطقه به صورت پویا و منعطف خواهد بود تا هرگونه تهاجمی را متوقف کند و در صورت لزوم به آنها پاسخ دهد.

اسپر راهبرد دفاعی آمریکا در خاورمیانه را به ۶ هدف تقسیم کرد و گفت: تقویت توانایی‌های دفاعی متحدان منطقه‌ای، پیشبرد مشارکت و تقسیم مسئولیت در قبال نگرانی‌های امنیتی با متحدان منطقه‌ای، حفاظت از آزادی ناوبری، جلوگیری از پناهگاه امن برای تروریست‌ها به منظور تهدید کشور ما و کاهش تهدیدهای سلاح‌های کشتار جمعی این ۶ هدف را تشکیل می‌دهند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =