ناخرسندی سعودی‌ها از تعامل عمران‌خان با رهبران پرنفوذ منطقه

اسلام آباد - ایرنا - با نزدیک شدن به کنفرانس سران اجلاس کوالالامپور که قرار است به میزبان دولت مالزی و با حضور سران ایران، پاکستان، قطر و ترکیه برگزار شود، زمزمه هایی از ناخرسندی حاکمان سعودی از مشارکت «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در این فرآیند و ارتباط نزدیک وی با رهبران مسلمان پرنفوذ منطقه به گوش می رسد.

به گزارش رسانه های پاکستان، چند وقت پیش معاون وزیر امور خارجه مالزی و فرستاده ویژه نخست وزیر این کشور با سفر به اسلام آباد دعوت نامه رسمی ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی را به عمران خان نخست وزیر پاکستان جهت شرکت در نشست سران کوآلالامپور تقدیم کرد.

عمران خان نه تنها تمایل جدی خود را برای حضور در این نشست اعلام کرد بلکه هفته های اخیر وزیر امور خارجه پاکستان را نیز جهت شرکت در نشست مقدماتی وزیران کشورهای نشست کوآلالامپور، به دوحه پایتخت قطر فرستاد.

براساس این گزارش، عربستان نشست آتی سران کوآلالامپور را تلاشی برای جایگزین کردن سازمان همکاری اسلامی که مرکز دائمی آن در جده قرار دارد، می داند.

به نوشته این منبع خبری پاکستان: سازمان همکاری اسلامی تحت سلطه سعودی ها مدیریت می شود، سازمانی که به میزان عملکرد ضعیف آن اضافه شده است.

تارنمای انگلیسی زبان «داون» پاکستان روز شنبه به نقل از منابع آگاه عربی نوشت: سعودی ها از اینکه عمران خان برای حضور در نشست کوآلالامپور جایی که قرار است روسای جمهوری ایران، ترکیه، اندونزی و امیر قطر به میزبانی نخست وزیر مالزی شرکت کنند، ابراز تمایل نشان داده ناخرسندند.

این منابع می گویند: سیگنال‌هایی که اخیر از ریاض به اسلام آباد رسیده حاکی از نارضایتی سران سعودی از نخست وزیر پاکستان است به همین دلیل عمران خان قرار است امروز (شنبه) با سفر به عربستان به ملاحظات طرف سعودی بپردازد.

تارنمای داون نوشت: عمران خان تلاش خواهد کرد تا سران عربستان را متقاعد کند که روابط اسلام آباد با ریاض با وجود تعامل پاکستان با سایر کشورهای مسلمان، محکم و پایدار خواهد ماند.

وزیر خارجه پاکستان چهاردهم آذرماه امسال با اشاره به سفر اخیر خود به قطر برای شرکت در نشست مقدماتی اجلاس سران کوالالامپور، گفت: پاکستان با مشارکت جمهوری اسلامی ایران، مالزی، ترکیه و قطر در اجلاس آتی کوالالامپور نقشه راه «چشم انداز شرق آسیا» را تدوین خواهد کرد.

دو هفته پیش دفتر نخست وزیری پاکستان اعلام کرد: عمران خان ضمن قدردانی از دعوت نخست وزیر مالزی، مشتقانه در انتظار شرکت در اجلاس سران کوآلالامپور است.

اواخر آبان ماه سال گذشته نخست وزیر پاکستان برای سفر دو روزه رسمی به کوالالامپور رفت و در پاسخ به این سفر، «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی نیز اول فروردین امسال سفر رسمی به پاکستان انجام داد.

براساس این گزارش، اجلاس کوالالامپور قرار است روزهای ۲۷ تا ۲۹ آذرماه امسال (۱۸ تا ۲۰ دسامبر) برگزار شود که اصلی ترین موضوعات آن بررسی معضلات پیش روی عالم اسلام، یافتن راه حل در شرایط جدید بین المللی، صلح، امنیت، و نقش توسعه در دستیابی به حاکمیت ملی می باشد.

«داتو مرزوقی بن حاجی یحیی» معاون وزیر امور خارجه مالزی ۲۶ آبانماه امسال نیز به عنوان فرستاده ویژه «ماهاتیر محمد» با سفر به تهران ضمن دیدار با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دعوتنامه رسمی نخست وزیر مالزی برای دعوت از رئیس جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در «کنفرانس سران در کوآلالامپور»   را تقدیم وی کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =