توافق اولیه، مسکن موقتی برای آمال تجاری و سیاسی چین و آمریکا

پکن-ایرنا- توافق اولیه ای که چین و آمریکا پس از یک سال برای پایان دادن به جنگ تجاری حاصل کرده اند می تواند برای مدتی بار تنش های سیاسی و تجاری دو طرف را کاهش دهد هرچند به دلیل رفتارهای متناقض و بی ثبات آمریکا به ویژه شخص «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور نمی توان زیاد روی آن حساب باز کرد.

برای آمریکا این توافق بار سیاسی به مراتب بیشتری از مسایل تجاری دارد زیرا دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که با استیضاح کنگره روبرو است و از طرف دیگر خود را برای انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا آماده می کند به آن نیاز مبرم داشته است.

پر واضح است که حصول این توافق در این برهه حساس برای دولت آمریکا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و ترامپ کوشش زیادی کرده بود تا برای انحراف افکار عمومی در آمریکا و جهان، این توافق در این شرایط امضا شود.

او با استیضاح از طرف نمایندگان دمکرات روبرو است و سال آینده میلادی را در حالی آغاز می کند که مراحل استیضاح در حال انجام است و انتخابات ریاست جمهوری نیز دغدغه دیگری برای ترامپ است.

از سوی دیگر در چین مقام های این کشور نمی خواهند بحران سیاسی که هنگ کنگ را فراگرفته است و از طرف دیگر تعرفه های سنگین آمریکا، چالش های بیشتر اقتصادی برای این کشور ایجاد کند.

در واقع مزایای این سند برای چین بیشتر از جنبه های تجاری مطرح است زیرا چین فرصت خواهد داشت تا به اقتصاد در حال آسیب خود جان تازه ای بدهد و زمان خواهد داشت تا با عبور از تعرفه های سنگین بار دیگر در مسیر رشد پایدار اقتصادی و تجاری قرار گیرد.

استمرار نبرد بزرگ تجاری برای دو کشور دستکم دراین مدت می توانست بزرگترین چالش ها را برای دستگاه های سیاسی و اقتصادی دو کشور ایجاد کند و برای همین توافق اولیه را باید توافق برد - برد برای رهبران و دولت های دو کشور دانست.

با این وصف اینکه در آینده نیز این توافق می تواند آنها را از شر اختلافات سیاسی،  تجاری و نظامی رهایی بخشد موضوعی است که فقط همان آینده آن را مشخص خواهد کرد و توافق اولیه فعلا در نقش یک مسکن موضعی می تواند مشکلات را برای مدتی از سر دو کشور رفع کند.

آنچه امروز بدست آمده است اینکه ترامپ در شرایطی که با استیضاح روبروست یک برگ برنده سیاسی پیدا کرده است و چین می تواند از شر تعرفه های مضاعف خلاصی یابد و همزمان تعرفه های قبلی کاهش خواهد یافت.

بخش دیگری از این توافق که مزایای تجاری برای آمریکا دارد این است که چین بر اساس آن قول داده است تا ۵۰ میلیارد دلار محصول کشاورزی از آمریکا خریداری کند که این جان تازه ای به بازار محصولات کشاورزی آمریکا خواهد داد و طبیعتا برای ترامپ بار سیاسی مطلوبی خواهد داشت.

«شی اینهونگ» مشاور دولت و استاد دانشگاه خلق پکن می گوید: این توافق موقتی است مسکن است رویارویی درازمدتی که چین و آمریکا دارند با امضای یک سند متوقف نمی شود.  

وی افزود اختلافات و چالش های بسیاری وجود دارد که در طول بازه زمانی روابط را دربرگرفته است و زمان زیادی هم می طلبد تا این مشکلات برطرف شود.

او گفت که توافق اولیه دو کشور در واقع اختلافات آنها را به آینده موکول کرده است آینده ای که محقق خواهد شد و بخصوص نباید فراموش کرد که مشکلات دوباره بروز خواهد کرد زیرا ترامپ فرد متغیری است و ذهنی فرار و گریزپا دارد.

فعلا آمریکا موافقت کرده است از تعرفه بر روی ۱۶۰ میلیارد دلار از کالاهای چین برای ماه جاری میلادی صرف نظر کند تعرفه های قبلی را نیز کاهش خواهد داد و چین هم در سال ۲۰۲۰ میلادی ۵۰ میلیارد دلار از تولیدات آمریکا را که عمدتا فراورده های کشاورزی هستند، خریداری خواهد کرد.

شی گفت که آنچه برای ترامپ بسیار اهمیت دارد اینکه چین حتما این حجم خرید را انجام دهد اما بعید به نظر می رسد که بازار چین چنین گنجایشی داشته باشد اگر چین در این حجم خرید تردید کند مشکلات بروز خواهد کرد زیرا ترامپ خیلی سریع تعرفه های مضاعف را علیه چین اعمال خواهد کرد.

وانگ یانگ کارشناس دانشگاه پکن هم می گوید توافق فعلا تنش ها را کاهش می دهد اما باید برای تغییرات آماده بود ترامپ فردی نیست که ثابت عمل کند چین باید اعتماد از دست رفته به این بازار را احیا کند این کشور باید از این فرصت برای حفظ سرمایه ها و سرمایه گذاران خارجی استفاده کند.

وی گفت البته از سوی دیگر پکن باید برای فراز و نشیب های آینده در سیاست آمریکا آماده باشد پکن باید برای تغییراتی که در شخصیت ترامپ دیده می شود، آماده باشد.

اقتصاد چین در نبرد تجاری و جنگ تعرفه ها بیش از آمریکا آسیب دید و رشد اقتصادی این کشوردر سه ماهه سوم امسال به ۶ درصد رسید که پایین ترین رقم رشد از سال ۱۹۹۲ میلادی است.

اروپا را هم نباید در این میان نادیده گرفت امضای این توافق بشدت موردتوجه این قاره قرار گرفته است و اروپایی ها نگران هستند که این توافق به آنها نیز آسیب برساند و در واقع باعث شود تا آنها در بازارهای چین و آمریکا مشکلات بیشتری داشته باشند اروپا از همین اکنون اعلام کرده است در مورد این موضوع و این توافق میان دو کشور سکوت نخواهد کرد.

شاید برای همین بود که وانگ یی وزیر خارجه چین در اجلاس مرور دیپلماسی سال ۲۰۱۹ میلادی برای دلجویی از اروپا و روسیه گفت که ارتباطات چین با این کشورها گرمتر خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =