چین و آمریکا در مورد متن مرحله اول توافق تجاری به تفاهم رسیدند

پکن- ایرنا- خبرگزاری شینهوا ساعتی پیش در خبری فوری اعلام کرد که چین و آمریکا بر سر سند مرحله اول توافق تجاری با هدف پایان دادن به جنگ تجاری و نبرد تعرفه ها به توافق رسیده اند.

شینهوا شامگاه جمعه خاطر نشان کرد توافق دو کشور بر سر این مساله بر اساس برابری و اعتماد و منافع متقابل حاصل شده است.

گزارش می افزاید این متن شامل ۹ بخش از جمله مقدمه، حق مالکیت معنوی، انتقال فناوری، خوراک و محصولات کشاورزی، خدمات مالی، نرخ ارز و شفافیت، گسترش تجارت، ارزیابی دو جانبه و حل اختلافات و موارد نهایی است.

در عین حال دو طرف به توافق رسیدند که طرف آمریکا مراحل تعهدات مربوط به لغو تعرفه افزوده بر کالاهای چین را لغو کند و روند افزایش  تعرفه را  به سوی کاهش محقق سازند.

این توافقنامه برای تقویت همکاری اقتصادی و تجاری چین و آمریکا، کنترل موثر و حل اختلافات در زمینه اقتصادی و تجاری مفید است و به توسعه با ثبات روابط اقتصادی و تجاری دو کشور کمک خواهد کرد.

شینهوا می گوید در حال حاضر اقتصاد جهان با فشار رکود روبرو است این توافقنامه برای افزایش اعتماد بازار و تثبیت پیش بینی فعالان بازار مفید است و برای فعالیت های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری بستر مطلوبی ایجاد خواهد کرد.

دو طرف به توافق رسیدند که در گام بعدی، تشریفات لازمه مانند رسیدگی حقوقی، ترجمه و بازبینی مربوط را هرچه زودتر انجام دهند و درخصوص سامان بخشی برنامه امضای توافقنامه رسمی رایزنی داشته باشند.

همزمان «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در پکن به خبرنگاران گفت مذاکرات تجاری انجام شده دو کشور به نفع هر دو طرف است.

به دنبال این توافق که شبکه خبری بلومبرگ نیز امضای آن را از سوی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا اعلام کرده بود بازارهای بورس و اوراق بهادار منطقه، آمریکا و اروپا رشد ناگهانی را تجربه کرده اند.

گزارش ها نشان می دهد که این توافق پس از آن حاصل شده که آمریکا موافقت کرده است تعرفه ها علیه چین را کاهش دهد و پکن نیز با خرید ۵۰ میلیارد دلار از محصولات کشاورزی از آمریکا موافقت کرده است.

آمریکا موافقت کرده است که دیگر تعرفه بر روی ۱۶۰ میلیارد دلار از کالاهای صادراتی چین را که برای ۱۵ دسامبر برنامه ریزی شده بود وضع نکند و قول داده است تا بخش دیگری از تعرفه های قبلی را نیز کاهش دهد.

چین هنوز در مورد کاهش تعرفه بر روی کالاهای آمریکا موردی اعلام نکرده است و امضای سند توافق اولیه نیز بر اساس گزارش ها برعهده چویی تیانکای سفیر چین در آمریکا است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =