رییس کمیسیون اروپا: زمان برای توافق تجاری با انگلیس بسیار کوتاه است

لندن – ایرنا – رییس کمیسیون اروپا در واکنش به پیروزی «بوریس جانسون» در انتخابات پارلمانی انگلیس و تاکید او برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا تصریح کرد که زمان برای توافق تجاری با دولت لندن بسیار کوتاه است.

«اورسولا فون درلاین» که روز جمعه در نشست مشترک خبری با رییس شورای اروپا و نخست وزیر فنلاند در بروکسل سخن میگفت، تصریح کرد که تنها ۱۱ ماه برای مذاکره و رسیدن به توافق تجاری با انگلیس زمان مانده است.

وی افزود؛ این توافق علاوه بر موضوعات تجاری، طیف وسیعی از مسائل از جمله شیلات، حمل‌ونقل، آموزش و بسیاری دیگر از حوزه‌ها را شامل می‌شود.

همچنین «شارل میشل» رئیس شورای اروپا طی سخنانی خواستار روشن شدن تکلیف توافق‌نامه برگزیت شد که چند ماه پیش میان بوریس جانسون و سران کشورهای اروپایی به تائید رسید. او تصریح کرد که اتحادیه اروپا آماده برداشتن گام بعدی مذاکرات درباره آینده توافق تجاری با انگلیس است.

جانسون برای خروج از اتحادیه اروپا نیاز دارد که توافق‌نامه برگزیت را به تائید پارلمان کشورش برساند. نمایندگان مجلس انگلیس تاکنون چندین بار این توافق‌نامه را رد کرده‌اند.

رئیس کمیسیون اروپا ابراز امیدواری کرد که پس از تائید توافقنامه برگزیت در پارلمان انگلیس و خروج این کشور از اتحادیه اروپا، رابطه راهبردی دو طرف، قوی بماند.

وی افزود: حفظ همکاری نزدیک با بریتانیا برای ما اهمیت زیادی دارد تا امکان تجارت، توسعه اقتصادی و همچنین همکاری در زمینه های دیگر مانند امنیت و دفاع فراهم شود.

حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون در انتخابات پارلمانی روز گذشته موفق شد تا ۳۶۴ کرسی از ۶۵۰ کرسی مجلس عوام را به‌دست آورده و به بزرگترین پیروزی از زمان «مارگارت تاچر» نخست‌وزیر اسبق انگلیس دست یابد.

او روز جمع در جمع هواداران حزب محافظه کار در لندن حاضر شد و تصریح کرد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موضوعی غیر قابل بحث است و دولت او با در اختیار داشتن اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان، این کشور را در موعد ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) از اتحادیه اروپا خارج می کند.

جانسون مدعی شد نتیجه انتخابات بن‌بستی را که بر سیاست این کشور سایه افکنده بود در نوردید و اینک او وظیفه دارد تا وعده‌ای را که حزب محافظه‌کار درخصوص اجرای برگزیت داده است، محقق کند.

وی سپس به دیدار ملکه انگلیس رفت تا پس از دریافت حکم نخست وزیری، دولت جدید را تشکیل دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =