سازمان ملل، ارتش و پلیس شیلی را به نقض حقوق بشر متهم کرد

تهران- ایرنا- سازمان ملل جمعه در گزارشی اعلام کرد که ارتش و پلیس شیلی برای فرو نشاندن اعتراض‌های ضددولتی از نیروی قهریه غیرضروری و افراطی استفاده کرده و مرتکب نقض جدی حقوق بشر شده‌اند.

به گزارش رویترز، سازمان ملل گفته که ارتش و پلیس شیلی اقدماتی مانند شکنجه و قتل‌های غیرقانونی مرتکب شده و باید تحت پیگرد قرار بگیرند.
اداره حقوق بشر سازمان ملل در گزارش خود آورده است که از اواسط ماه اکتبر ۲۸ هزار نفر بازداشت شده‌اند که یک هزار و ۶۱۵ نفر آن در انتظار محاکمه هستند.
«ایما گوئراس دلگادو» از مقام‌های سازمان ملل در ژنو گفت: ما متوجه شدیم که پلیس شیلی در مدیریت کلی اجتماعات به شیوه‌ای سرکوبگرانه عمل کرده است.
ناآرامی‌های اخیر شیلی از ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) در اعتراض به افزایش بهای بلیت مترو آغاز و به تدریج به مخالفت با وضعیت اقتصادی در کشور منتهی شد که پیامد آن غارتگری، آتش‌افروزی و درگیری‌های روزانه بین معترضان و نیروهای پلیس بوده است.
معترضان به دستمزدهای پایین، هزینه‌های بالای بخش آموزش و بهداشت و شکاف عمیق بین فقیر و غنی در کشوری اعتراض دارند که از نظر سیاسی و اقتصادی تحت سلطه چند خانواده قدیمی و نخبه است. این بدترین بحران سیاسی شیلی در سه دهه اخیر است.
براساس گزارش‌ رسانه‌ها، اعتراض‌های ضد دولتی در این کشور ۲۶ کشته و بیش از ۱۳ هزار زخمی برجا گذاشته است. این تظاهرات در سیستم حمل‌ونقل عمومی سانتیاگو (پایتخت شیلی) اختلال ایجاد کرده و بخش خصوصی این کشور متحمل میلیاردها دلار ضرر شده است.
قانونگذاران شیلی به تازگی توافق کرده‌اند تا آوریل(فروردین-اردیبهشت آینده)، همه‌پرسی در مورد بازنویسی قانون اساسی این کشور برگزار شود. ۶۷ درصد از مردم شیلی معتقدند برگزاری این همه‌پرسی گامی مثبت در راستای تغییرات است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =