معاون ستاد کل نیروهای مسلح: پیام ایران به همسایگان، دوستی و برادری است

مسکو – ایرنا – معاون امور بین الملل رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلام ایران اعلام کرد: پیام ایران به همسایگان به خصوص کشورهای مسلمان همسایه، همواره پپام صلاح، ارتباطات دوستانه و برادرانه بوده است.

سردار سرتیپ قدیر نظامی که در راس هیات عالی رتبه نظامی به روسیه سفر کرده است روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو افزود: ایران همواره آماده است از امنیت، حاکمیت و منافع ملی خود با جدیت دفاع کند و نیروهای مسلح ما همواره آماده دفاع از خود و منافع جمهوری اسلامی ایران بوده و هستند.

وی ادامه داد: با این وجود پیام دائمی ما صلح، برادری و دوستی است و در صورتی که این مسیر انتخاب شود قطعا منطقه ما نیازی به راهکارهای دیگر نخواهد داشت.

معاون امور بین الملل رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در ادامه گفت:  دخالت های آمریکا باعث شده است که آرامش و ثبات در خلیج فارس بهم بریزد و این وضعیت اعتراض بسیاری از کشورهای جهان را هم در پی داشته است چرا که همه کشورها و تحلیلگران و کارشناسان مسائل استراتژیک قبول دارند که رفتار آمریکا و متحدانشان در خلیج فارس و تنگه هرمز، صلح زدا و امنیت زدا است.

وی ادامه داد: توسعه همکاری ها بین کشورها در سطوح مختلف نظامی و سیاسی می تواند به نوعی به تعدیل چنین رفتارها و اقداماتی کمک کند.

سردار نظامی اظهار داشت: طرح ائتلاف دریایی آمریکا که ظاهرا با پوشش امنیت خلیج فارس ایجاد شده است از ابتدا یک طرح از پیش شکست خورده بود که تا امروز هم با استقبال قابل توجه ای روبرو نشده است.

وی گفت: به طور کلی این طرح ناقض حقوق کشورهای این منطقه است چرا که امنیت این منطقه باید توسط کشورهای ساحلی خلیج فارس و تنگه هرمز حفظ شود و ادامه یابد.

معاون امور بین الملل رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به طرح پیشنهاد ایران نیز اشاره کرد و گفت: طرح هرمز که در سطوح سیاسی از سوی ایران مطرح شده است طرح صلحی است که توسط  دیپلمات ها و مسئولان سیاسی ما در حال پیگیری است.

وی ابراز امیدواری کرد: کشورهای منطقه با پاسخ مثبتی که به این طرح خواهند داد به بازگشت ثبات و آرامش به منطقه کمک بکنند.

سردار نظامی در خصوص سفر خود به مسکو نیز گفت: هدف اصلی سفر هیات نظامی نیروهای مسلح ایران به مسکو تشکیل کمیسیون مشترک نظامی بوده است که معمولا به صورت سالانه در پایتخت‌های دو کشور تشکیل می‌شود؛ امسال بنا به دعوت ستاد کل نیروهای مسلح روسیه این کمیسیون در مسکو تشکیل شد.

معاون امور بین الملل رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: مساله اصلی در کمیسیون بحث و بررسی زمینه های همکاری یا ادامه برنامه هاست علاوه بر آن تلاش می شود دورنمای همکاری‌ها، جهت گیری‌های کلی برای روابط و همینطور برنامه ریزی در حوزه همکاری‌های دریایی، هوایی، زمینی، فنی، علمی و پزشکی که معمولا در همکاری نیروهای مسلح دو کشور وجود دارد، تعیین و مشخص شود.

سردار نظامی ادامه داد: علاوه بر برنامه‌هایی که در کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار می گیرد، نگاهی هم به برنامه ها و اقدامات احتمالی در سال آینده می اندازیم و در همین رابطه مذاکراتی با مقامات روسیه مانند فرمانده کل هوافضای روسیه و معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه داشتیم.

وی بازدید از آکادمی عالی نظامی روسیه را یکی دیگر از برنامه های سفر خود به روسیه عنوان کرد و گفت: ما گفت وگوهایی داریم در مورد اینکه چگونه باید زمینه های متنوع و چندجانبه همکاری ها را توسعه  دهیم.

سردار نظامی ادامه داد: با توجه به اینکه همکاری های نظامی دو کشور به سطح راهبردی و استراتژیک رسیده است ما می توانیم دراین نشست‌ها در سطوح راهبردی و هم عملیاتی، اقداماتی که فراروی دو نیروی مسلح قرار دارد را تنظیم کنیم.

وی در خصوص برگزاری رزمایش های مشترک میان دو کشور نیز گفت: گفت وگو در خصوص برگزاری رزمایش ها در چنین نشست هایی صورت می گیرد و پیش بینی می کنیم که نیروهای مسلح دو کشور چند رزمایش مشترک در دریای خزر و شمال اقیانوس هند داشته باشند ضمن اینکه در نشست امسال کمیسیون،  همکاری های علمی و آموزشی در حوزه های مختلف مورد بحث، بررسی و توافق قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =