رهبر ملی‌گرایان اسکاتلند خواستار برگزاری همه‌پرسی استقلال از انگلیس شد

تهران- ایرنا- «نیکولا استورجن» رهبر حزب ملی اسکاتلند پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی تاکید کرد که باید همه‌پرسی جدیدی درباره جدایی اسکاتلند از بریتانیا برگزار شود.

استورجن بامداد جمعه در گفت‌وگو با شبکه اسکای نیوز اظهار داشت: مردم اسکاتلند باید درباره آینده خود حق انتخاب داشته باشند. اسکاتلند نباید با دولت «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلستان همراه شده و بر خلاف اراده‌اش از اروپا جدا شود.
رهبر حزب ملی اسکاتلند تاکید کرد: ما خواهان برگزیت نیستیم. بوریس جانسون شاید ماموریتی برای خارج کردن انگلیس از اتحادیه اروپا داشته باشد اما قطعا ماموریت او این نیست که اسکاتلند را از اتحادیه اروپا خارج کند. اسکاتلند باید حق انتخاب درباره آینده‌اش را داشته باشد.
بر اساس تازه‌ترین نتایج شمارش آرا، حزب محافظه‌کار انگلیس با کسب ۳۲۹ کرسی از ۶۵۰ کرسی مجلس عوام توانسته است به عنوان حزب پیروز در پارلمان شناخته شده است. حزب کارگر با از دست دادن ۵۵ کرسی شکست سنگینی را تجربه کرد و موفق شد تنها ۱۹۵ کرسی به‌ دست آورد.
حزب ملی اسکاتلند نیز تاکنون ۴۵ کرسی را در پارلمان این منطقه به دست آورده و پیش‌بینی می‌شود در پایان شمارش آرا، ۵۵ کرسی از ۵۹ کرسی پارلمان را کسب کند.
اسکاتلند در سال ۲۰۱۴ درباره استقلال از بریتانیا همه‌پرسی برگزار کرد و ۵۵ درصد از رای‌دهندگان با استقلال مخالفت کردند. ملی‌گرایان اسکاتلند می‌گویند که در شرایط فعلی نیاز است که همه‌پرسی دیگری برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha