۲۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۳
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83592268
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر کشور بنگلادش سفر خود به هند را لغو کرد

دهلی نو-ایرنا- پس از لغو سفر ای کی عبدل مومن وزیر خارجه بنگلادش به هند، اسد الزمان خان وزیر کشور بنگلادش نیز در اعتراض به لایحه شهروندی هند، سفر خود به دهلی نو را لغو کرد.

شبکه خبری " ایندیا تودی" روز جمعه نوشت: وزیر کشور بنگلادش قرار بود صبح روز جمعه به دعوت کانراد ساگما سروزیر ایالت  مگالایا به هند سفر کند.

شریف محمود یک سخنگوی وزارت کشور بنگلادش گفت: وزیر کشور بنگلادش در زمان مناسب به هند سفر خواهد کرد. اسد الزمان خان قرار بود در ایالت مگالایا در چندین برنامه در ارتباط با استقلال بنگلادش شرکت کند.

این درحالی است که وزیر امور خارجه بنگلادش نیز روز گذشته سفر خود به هند را لغو کرده بود.

وزیر امور خارجه بنگلادش ضمن رد اظهارات مقامات هندی مبنی بر اینکه گروه های اقلیت مذهبی در بنگلادش با آزار و اذیت مواجه هستند اعلام کرد که لایحه شهروندی هند، شهرت این کشور به عنوان یک جامعه پویا را خدشه دار می کند.

وزیر امور خارجه بنگلادش روز گذشته در پاسخ به سخنان آمیت شاه وزیر کشور هند مبنی بر آزار و اذیت اقلیت های مذهبی در بنگلادش گفت: این اتهامات صحیح نیست و بر اساس اطلاعات نادرست بنا شده است. بسیاری از تصمیمات در بنگلادش بر اساس نظر افراد متعلق به ادیان مختلف گرفته می شود و بنگلادش هیچگاه فردی را بر اساس مذهب او قضاوت نمی کند.

وزارت امور خارجه هند در بیانیه ای اعلام کرده است که ارتباط دادن لغو سفر مقامات بنگلادشی به مساله لایحه شهروندی هند اشتباه است.

لایحه جنجالی شهروندی هند به دنبال اعطای حقوق شهروندی به اقلیت های غیر مسلمان از کشور های بنگلادش، پاکستان و افغانستان است که قبل از سال ۲۰۱۵ وارد هند شده اند.

این لایحه ابتدا در سال ۲۰۱۶ در پارلمان هند مطرح شد اما به دلیل اعتراضات گسترده، رسیدگی به آن به زمان دیگری انتقال یافت.   این لایحه اکنون بار دیگر توسط آمیت شاه وزیر کشور هند در پارلمان این کشور مطرح شد و توانست در مجلس لوک سابها(مجلس پایین) ۳۱۱ رای موافق کسب کند.

این لایحه روز گذشته در مجلس علیای هند نیز تصویب نهایی را به دست آورد تا مسیر ورود آن به قانون اساسی هند هموار شود. اما همزمان با  این  اقدام، مناطق شمال شرق از جمله ایالت آسام هند روز گذشته و امروز شاهد اعتراضات گسترده و همچنین بروز خشونت های متعدد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =