‎ نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی انگلیس و پیشتازی حزب جانسون

لندن – ایرنا – نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی انگلیس در ساعات اولیه بامداد روز جمعه از پیشتازی حزب محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» و شکست سنگین حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» حکایت دارد.

براساس نتایج اعلام شده در ساعت ۳ بامداد روز جمعه (به وقت محلی )، حزب محافظه‌کار تاکنون با کسب ۱۸ کرسی بیشتر از دور قبل ۱۰۳ کرسی بدست آورده و حزب کارگر با از دست دادن ۲۲ کرسی در مجموع ۸۱ کرسی مجلس عوام را تصاحب کرده است.

براساس نتایج یاد شده، حزب ملی اسکاتلند نیز ۱۶ کرسی، حزب لیبرال دمکرات ۳ کرسی و سایر احزاب و شخصیت های مستقل ۸ کرسی کسب کرده اند. 

طبق ارزیابی های صورت گرفته در شعب اخذ رای که نتایج آن حدود چهار ساعت پیش منتشر شد، حزب محافظه کار بزرگترین حزب انگلیس در مجلس عوام باقی خواهد ماند.

اگر پیش بینی درست باشد این بزرگترین پیروزی برای محافظه کاران از زمان «مارگارت تاچر» نخست‌وزیر پیشین انگلیس و بدترین نتیجه انتخابات برای حزب کارگر پیش از جنگ جهانی دوم در ۱۹۳۵ میلادی است.

در حالی که گفته می‌شود جرمی کوربین خود را برای استعفا از رهبری حزب کارگر آماده می‌کند، گزارش‌ها از دفتر نخست وزیری حاکی است که بوریس جانسون از هم اکنون به دنبال تشکیل دولت جدید و پیگیری کار خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست.

مردم انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی روز پنجشنبه برای انتخاب نمایندگان مجلس عوام و تعیین دولت آینده این کشور، به پای صندوق‌های رای ‌رفتند.

در جریان این انتخابات عمومی که پنجاه هشتمین انتخابات پارلمانی انگلیس از سال ۱۸۰۱ میلادی بشمار می آید سرنوشت ۶۵۰ کرسی مجلس عوام از سوی مردم این کشور رقم خواهد خورد.

انتظار می رود که نتایج نهایی این انتخابات که در ۴۰ هزار شعبه اخذ رای در سراسر بریتانیا(انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی) برگزار می شود، تا پیش از ظهر روز جمعه مشخص شود.

مجلس عوام در ۷ آبان‌ماه گذشته، با ۴۳۸ رأی موافق در برابر ۲۰ رأی مخالف، موافقتش را با پیشنهاد غیرمنتظره بوریس‌جانسون نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی اعلام کرد.

جانسون با تصور اینکه حزبش قادر به کسب کرسی‌های بیشتری در مجلس عوام و وارد کردن شکست سنگین به حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین است تا برگزیت را اجرا کند، تن به انتخابات زودرس پارلمانی داد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha