میزان مشارکت در انتخابات الجزایر بیش از۴۱ درصد اعلام شد

تهران- ایرنا- میزان مشارکت رای دهندگان الجزایری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، ۴۱:۱۴ درصد اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی الجزایر، محمد شرفی رییس کمیته مستقل انتخابات اعلام کرد که میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر به ۴۱:۱۴ درصد رسید.

مشارکت رای دهندگان در ساعت ۱۱صبح روز پنجشنبه، ۷:۹۲ درصد، ساعت سه بعد از ظهر۲۰:۴۳ درصد و ساعت پنج بعد از ظهر یعنی دو ساعت قبل از بسته شدن حوزه های رای گیری نیز۳۳:۰۶ درصد اعلام شد.

انتخابات ساعت هفت بعد از ظهر روز پنجشنبه پایان یافت و با بسته شدن حوزه های رای گیری، شمارش آرا آغاز گردید.

کمیته مستقل انتخابات برای نخستین بار به جای وزارت کشور الجزایر، بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور نظارت می کند.

علی ذراع سخنگوی این نهاد نظارتی اعلام کرده است که این کمیته سلامت روند انتخابات را تضمین می کند.

انتخابات الجزایر در حالی برگزار شد که برخی مناطق این کشور از جمله شهر الجزیره پایتخت و استان های قسنطینه، تیزی وزو  پنجشنبه در اعتراض به انتخابات شاهد برگزاری تظاهرات بود.

معترضان، انتخابات اخیر را در راستای ابقای دست اندرکاران و مقام های حکومت سابق ارزیابی کرده و معتقدند که هیچیک از نامزدها قادر به چالش و رویارویی با هیمنه ارتش بر سیاست نیستند.

رسانه ها امروز همچنین از حضور عبدالعزیز بوتفلیقه رییس جمهوری پیشین الجزایر در انتخابات و نیز بستن شدن برخی حوزه های رای توسط معترضان خبردادند.

شبکه خبری الجزیره با اشاره به بسته شدن ۱۰ مرکز رای گیری در «بجایه» واقع در مناطق قبایل نشین الجزایر توسط معترضان،  در عین حال به نقل از علی ذراع سخنگوی کمیته مستقل انتخابات اعلام کرد که مقام های محلی در بجایه موفق به گشودن اغلب این مراکز شدند.

بر اساس این گزارش، همزمان با آغاز رای گیری معترضان با حمله به دو مرکز رای گیری در بجایه بزرگترین شهر منطقه قبایل اقدام به شکستن صندوق های رای و از بین بردن لیست نامزدها کردند.

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر ساعت هشت صبح به وقت محلی در میان دو موج گسترده مخالفان و موافقان آغاز شد.

در این انتخابات ۵ نامزد به نام های «عبدالمجید تبون»  و «علی بن فلیس»  نخست‌وزیران سابق دوره بوتفلیقه، «عزالدین میهوبی»  دبیرکل حزب «التجمع الوطنی الدیمقراطی»  وزیر پیشین فرهنگ، «عبدالعزیز بلعید»   رئیس جبهه المستقبل و «عبدالقادر بن قرینه» رئیس جنبش البناء الوطنی با هم رقابت می کنند.

۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم این کشور حائز شرایط لازم برای رای دادن هستند.

هزاران نفر از مردم الجزایر جمعه هر هفته با برپایی تظاهرات، مخالفت خود را با برگزاری این انتخابات و سلطه ارتش بر فضای سیاسی و آینده الجزایر اعلام کرده بودند اما مقامات این کشور بدون توجه به این اعتراضات، انتخابات را برگزار کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =