نظرسنجی‌ها حاکی از پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات انگلیس است

تهران- ایرنا- نظرسنجی رأی‌پرسی در انتخابات سراسری انگلیس حاکی از آن است که حزب محافظه‌کار پیروزی چشم‌گیری به دست آورده است.

روزنامه گاردین گزارش داد که برآورد اولیه از رأی‌پرسی انتخابات عمومی انگلیس حاکی است که حزب محافظه‌کار 86 کرسی بیشتر به دست آورده و حزب کارگر 71 کرسی از دست داده است.

با این حساب، حزب محافظه‌کار به بزرگترین پیروزی خود از زمان مارگارت تاچر نخست‌وزیر اسبق انگلیس را به دست آورده است.

روزنامه گاردین گزارش داد که برآورد اولیه از رأی‌پرسی انتخابات عمومی انگلیس حاکی است که حزب محافظه‌کار 86 کرسی بیشتر به دست آورده و حزب کارگر 71 کرسی از دست داده است.

براساس این نظرسنجی، حزب محافظه‌کار با 368 کرسی اکثریت قاطع مجلس عوام انگلیس را به دست آورده است؛ سپس حزب کارگر 191 کرسی، حزب ملی اسکاتلند 55 کرسی و حزب لیبرال دمکرات 13 کرسی را تصاحب کرده‌اند.

با این حساب، حزب محافظه‌کار بزرگترین پیروزی خود از زمان مارگارت تاچر نخست‌وزیر اسبق انگلیس را به دست آورده است.

این برای سومین بار در پنج سال گذشته است که مردم انگلیس در انتخابات سراسری شرکت می‌کنند.

پس از چندین هفته مبارزات فشرده انتخاباتی، شعبه‌های رای‌گیری از ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه به روی رای‌دهندگان گشوده شد و ساعت ۱۰ شب (یک و نیم بامداد جمعه) به فعالیت خود پایان داد. انتظار می‌رود نتایج نهایی این انتخابات بعد از ظهر جمعه اعلام شود.

انتخابات سراسری در بریتانیا فرآیندی است اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی برای تشکیل مجلس عوام برگزار و کابینه دولت آینده از میان نمایندگان مجلس عوام تشکیل می‌شود.

تشکیل دولت بعدی بستگی به این دارد که کدامیک از احزاب به تنهایی یا با ائتلاف با دیگر احزاب، اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورند.

براساس گزارش‌های منتشر شده در حدود ۴۶ میلیون نفر از مردم انگلیس برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور ثبت نام کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha