روغن کرمانشاهی یک ثروت و سرمایه برای استان است

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، روغن کرمانشاهی را یک ثروت و سرمایه برای استان دانست و گفت: باید برای معرفی بیشتر فرآورده نمایشگاه برگزار کنیم و در دیگر نمایشگاه‌ها هم شرکت کنیم.

هدایت حاتمی روز پنجشنبه در جلسه کارگروه تخصصی اقتصاد که باحضور مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و اعضای این کارگروه برگزار شد، براهمیت برندسازی روغن کرمانشاهی تاکید کرد و افزود: این روغن از دیرباز متعلق به هنر و سلیقه کرمانشاهیان است و باید ضمن برندسازی، از طریق آن بتوانیم به ایجاد اشتغال و درآمدسازی در استان کمک کنیم و هوشمندانه براساس مدل بومی توسعه پیش برویم.

وی افزود: دولت این آمادگی را دارد برای تحقیق و پژوهش در این خصوص، برندسازی، ارتقای کیفیت و افزایش تولید این روغن، اعتبار و تسهیلاتی را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

حاتمی در بخش دیگری از صحبتهای خود با تاکید براهمیت کاهش آلاینده های صنعتی گفت: رفع آلاینده ها بسیار مهم است و هر اداره ای موظف است برای حل مشکل آلاینده های صنعتی، جلساتی با مدیران و مالکان کارگاه‌های که آلایندگی دارند، بگذارند و برای آن راه حل پیدا کنند و اگر نیاز به امکانات و تسهیلات باشد، دولت در این خصوص کمک خواهد کرد.

معاون استاندار کرمانشاه در ادامه افزود: در بحث رفع آلاینده ها بسیار جدی هستیم و باید در نیمه اول سال ۹۹ به استان پاک تبدیل شویم و صنایع استان تا پایان شهریور فرصت دارند که به صنایعی سبز تبدیل شوند. 
 عطر و طعم منحصر به فرد این روغن نه تنها به تایید مشکل پسندان رسیده بلکه شهرت ملی و محبوبیت کشوری یافته و روغن حیوانی اعلای کرمانشاهی به عنوان یکی از بهترین سوغات و هدایا در خاطر گردشگران حک شده است.
روغن حیوانی کرمانشاهی که از آن به عنوان یکی از سالم ترین و مقوی ترین روغن ها یاد می شود، علاوه براینکه طعم متفاوتی به غذا می بخشد انرژی مورد نیاز بدن را نیز تامین می کند.
روغن حیوانی که به اسم روغن زرد نیز شناخته شده است، از شیر گاو و گوسفند تهیه می‌شود پس از اولین مرحله تولید روغن حیوانی، دوشیدن شیر از گاو یا گوسفند است که یا به شکل سنتی و یا به شکل صنعتی تولید می شود و استان کرمانشاه به دلیل تنوع و تعدد مراتع گیاهی از قابلیت منحصر بفردی در این زمینه برخوردار است.
با وجود این همه قابلیت و توانمندی صادرات این محصول به خارج از کشور به دلایل متعدد تقریباً صفر است و در اکثر مواقع تنها به عنوان سوغات، ردپای آن در خارج از کشور پیدا می شود، از همین رو تحرکاتی برای اینکه روغن حیوانی کرمانشاهی بتواند به بازار جهانی ورود پیدا کند آغاز شده که مجمع انتخابات هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان روغن حیوانی استان کرمانشاه، فعالیت خود را آغاز کرد.
ارتقا در تولید، بسته بندی، توزیع و صادرات از اهداف اصلی این تشکل عنوان شده است.