سنای آمریکا نسل‌کشی ارامنه ازسوی عثمانی را به رسمیت شناخت

تهران- ایرنا- سنای آمریکا قطعنامه‌ای را که مجلس نمایندگان این کشور برای به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه ازسوی عثمانی تصویب کرده بود، تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سنای آمریکا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که نسل‌کشی ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول را به رسمیت می‌شناسد.

پیشتر «لیندزی گراهام» سناتور ایالت کارولینای جنوبی در جریان سفر «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهوری ترکیه به واشنگتن، به درخواست کاخ‌سفید مانع از تصویب این قطعنامه در سنای آمریکا شده بود.
گراهام دراین باره گفت که به دلیل نامناسب بودن زمان رای‌گیری برای این قطعنامه، به درخواست مقام‌های ارشد کاخ سفید از رای‌گیری برای آن جلوگیری کرده بود.
قطعنامه به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه ازسوی آمریکا پیشتر در مجلس نمایندگان این کشور با ۴۰۵ رای موافق در مقابل ۱۱ رای مخالف تصویب شده بود.
ارمنستان قتل دسته‌جمعی ارامنه در میان سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ در دوران جنگ جهانی اول را به عنوان یک «نسل‌کشی» اعلام می‌کند.
«آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا هنگام تصویب این قطعنامه با بیان اینکه واشنگتن هرگز منکر کشتار گروهی ارامنه نبوده، اظهارداشت: ۱۹ سال جنگیدیم تا کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی به رسمیت شناخته شود.
ترکیه همواره اتهام کشتار جمعی ارامنه را رد کرده و گفته است که در فاجعه سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ هم ترک‌ها و هم ارمنیان قربانی جنایت واقع شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =