شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر  آغاز شد

تهران- ایرنا- رسانه ها از پایان یافتن انتخابات ریاست جمهوری الجزایر و آغاز شمارش آرا خبر دادند.

شبکه خبری الجزیره پنجشنبه شب گزارش داد که  رییس کمیته مستقل انتخابات الجزایر میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری الجزایز را تا ساعت سه بعد از ظهر امروز به وقت محلی، بیش از ۳۳ درصد اعلام کرد.

کمیته مزبور برای نخستین بار به جای وزارت کشور ، بر انتخابات ریاست جمهوری الجزایر نظارت می کند.

علی ذراع سخنگوی این نهاد نظارتی اعلام کرده است که این کمیته سلامت روند انتخابات را تضمین می کند.

انتخابات الجزایر در حالی برگزار شد که برخی مناطق این کشور از جمله در الجزیره پایتخت و استان های قسنطینه، تیزی وزو امروز در اعتراض به انتخابات شاهد برگزاری تظاهرات بود.

رسانه ها امروز همچنین از حضور عبدالعزیز بوتفلیقه رییس جمهوری پیشین الجزایر در انتخابات و نیز بستن شدن برخی حوزه های رای توسط معترضان خبردادند.

شبکه خبری الجزیره با اشاره به بسته شدن ۱۰ مرکز رای گیری در «بجایه» واقع در مناطق قبایل نشین الجزایر توسط معترضان،  در عین حال به نقل از علی ذراع سخنگوی کمیته مستقل انتخابات اعلام کرد که مقام های محلی در بجایه موفق به گشودن اغلب این مراکز شدند.

بر اساس این گزارش، همزمان با آغاز رای گیری معترضان با حمله به دو مرکز رای گیری در بجایه بزرگترین شهر منطقه قبایل اقدام به شکستن صندوق های رای و از بین بردن لیست نامزدها کردند.

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر ساعت هشت صبح به وقت محلی در میان دو موج گسترده مخالفان و موافقان آغاز شد.

در این انتخابات ۵ نامزد به نام های «عبدالمجید تبون»  و «علی بن فلیس»  نخست‌وزیران سابق دوره بوتفلیقه، «عزالدین میهوبی»  دبیرکل حزب «التجمع الوطنی الدیمقراطی»  وزیر پیشین فرهنگ، «عبدالعزیز بلعید»   رئیس جبهه المستقبل و «عبدالقادر بن قرینه» رئیس جنبش البناء الوطنی با هم رقابت می کنند.

۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم این کشور حائز شرایط لازم برای رای دادن هستند.

هزاران نفر از مردم الجزایر جمعه هر هفته با برپایی تظاهرات، مخالفت خود را با برگزاری این انتخابات و سلطه ارتش بر فضای سیاسی و آینده الجزایر اعلام کرده بودند اما مقامات این کشور بدون توجه به این اعتراضات، امروز انتخابات را برگزار کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =