صیانت از هویت اسلامی مهمترین کارکرد شورای فرهنگ عمومی است 

اراک- ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: صیانت از هویت، نمادها و شعائر اسلامی با همکاری نهادهای مدنی مهمترین کارکرد شورای فرهنگ عمومی است. 

سید عباس صالحی عصر پنجشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی در محل بیت نماینده ولی فقیه در این استان افزود: پاسداری از حریم اسلام، مفاخر ملی، منطقه‌ای و استانی و تشریح آثار آنها برای ایجاد تعلق خاطر در نسل جوان از دیگر مسائلی است که باید در شوراهای فرهنگ عمومی استان‌ها مورد توجه قرار گیرد. 
وی ادامه داد: در گذشته فرهنگ‌های انضمامی آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته‌اند که ضرورت آن به خصوص در حوزه فرهنگ مصرف، امروز بیش از گذشته احساس می‌شود و باید به طور جدی در شورای فرهنگ عمومی به تبادل نظر گذاشته شود. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: شوراهای فرهنگ عمومی باید به مسیری هدایت شوند که تا آنجا که ممکن‌ است اشتراک نظرها را تمرکز بخشیده و عمق مسائل فرهنگی و اجتماعی را مورد توجه قرار دهند. 
صالحی افزود: پایش علمی و تاثیرگذار مسائل فرهنگی و اجتماعی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی بدون برخورداری از داده‌ها، دیتاها و متغیرها امکان‌پذیر نیست، بنابراین بررسی اقدامات پژوهشی شورای فرهنگ عمومی کشور در پژوهشگاه‌های وزارت ارشاد آغاز شده که می‌طلبد این مهم در استان‌ها و حتی شهرستان‌ها نیز اجرایی و عملیاتی شود. 
وی بیان کرد: شورای فرهنگ عمومی به لحاظ ساختاری عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در حوزه فرهنگ جامعه است و بر همین اساس زمینه تامین و گسترش زیرساخت‌ها برای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت این شورا درسطح کلان و استان‌ها و شهرستان‌ها فراهم شده است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: با استفاده از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی در استان‌ها و همکاری دستگاه‌های مختلف اجرایی می توان بهتر مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی را در استان شناخت و برای برطرف کردن آنها برنامه‌ریزی کرد.
وی بیان کرد: سند مهندسی فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده و در این سند ضمن فهرست‌بندی اطلاعات فرهنگی و اجتماعی؛ تحلیل اینکه چه مسائلی باید در زمره مسائل فرهنگی قرار گیرد نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مدیران ارشد، میانی و منطقه‌ای باید به مقوله فرهنگ از منظر تاثیرگذاری این مهم به تمامی بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نگاه کنند چرا که توسعه اقتصادی و اجتماعی بدون توسعه فرهنگی امکان‌پذیر نیست. 
صالحی اظهار داشت: خانواده، اعتیاد، اشتغال، تاخیر در ازدواج و باروری، فضای مجازی و افزایش سواد رسانه‌ای از دیگر مسائلی است که باید در شورای فرهنگ عمومی مورد توجه قرار گیرند. ‌
وی بیان کرد: بر اساس آمار موجود میانگین استفاده از فضای مجازی در کشور بیش از ۱۷۵ دقیقه و در استان مرکزی حدود ۱۹۰ دقیقه است و علت این مهم‌باید در شورای فرهنگ عمومی مورد بررسی قرار گیرد. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص نظارت این وزارتخانه بر مسائل سینمایی کشور نیز گفت: سال گذشته از مجموع ۴۰۰ فیلمنامه رسیده کمتر از یکصد مورد تایید شد که این مهم نشان از توجه وزارت فرهنگ، به ارزش‌های دینی و اعتقادی حاکم بر جامعه است. 
صالحی اضافه کرد: تامین کاغذ هم برای ناشران و هم در حوزه مطبوعات از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و با پیگیری‌های مجدانه، این کالا خردادماه امسال در زمره کالاهای اساسی قرار گرفت و تا کنون بیش از ۴۲ میلیون تن کاغذ وارد و بین ناشران و فعالان مطبوعاتی توزیع شده است.
وی در خصوص تفاهم‌نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استانداری مرکزی نیز گفت: بر اساس  این سند که هفدمین مورد در کشور است، یک‌هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال در استان مرکزی و در کل کشور تا کنون بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده که  پایان فعالیت دولت دوازدهم برای مسائل زیرساختی فرهنگی تزریق می‌شود.

حضور در گلزار شهدا، دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر و کارکنان فرهنگ و ارشاد استان، شرکت در نشست شورای فرهنگ عمومی، دیدار با پیشکسوتان فرهنگ و هنر، دیدار با مدیران سازمان‌های وابسته و بازدید از تالار مرکزی و کتابخانه مرکزی از جمله برنامه‌های روز نخست سفر سید«عباس صالحی» وزیر ارشاد به استان مرکزی است که در اراک برگزار خواهد شد. 

دیدار با فعالان جامعه قرآنی و اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان در بیت تاریخی حضرت امام (ره)، نشست صمیمی با پیشکسوتان فرهنگ و هنر نیز از برنامه‌های روز دوم سفر وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی به استان مرکزی است که در خمین برگزار می‌شود.

در ادامه این سفر نشست با اصحاب فرهنگ و هنر ساوه و زرندیه و برنامه مصاحبه با اصحاب رسانه در ساوه تدارک شده است.

استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =