۲۱ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۳
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83591879
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بیانیه معترضان عراقی در محکومیت حادثه خونین بغداد

بغداد - ایرنا - تظاهرکنندگان میدان التحریر بغداد روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای با محکوم کردن حادثه خونین منطقه الوثبه در مرکز پایتخت عاملان این اقدام را بی گناه دانستند و اعلام کردند که صلح آمیز هستند و به همین شیوه به اعتراض ها ادامه می دهند.

به گزارش ایرنا، صبح امروز شبکه های اجتماعی عراق ویدئویی از کشته شدن یک نوجوان در محله الوثبه یکی از مکان های تجمع معترضان میدان تحریر بغداد منتشر کردند.
پس از انتشار و بازتاب های گسترده این فیلم جزئیات دقیق تری از حادثه منتشر و اعلام شد که «هیثم علی اسماعیل» نوجوان کشته شده به دنبال مشاجره با چند نفر از معترضان به سوی آنان آتش گشود و چهار نفر را کشت.
به دنبال این اقدام، دیگر معترضان خشمگین به خانه اش هجوم بردند و با ضربه های چاقو او را کشتند.
در بیانیه معترضان که در میدان تحریر خوانده شد آمده است که مردم پر افتخار عراق، ما به خاطر اصلاح بدون خونریزی با آرامش و خواسته های صلح آمیز به دور از خشونت به خیابان آمدیم و بسیار بر این موضوع تاکید می کنیم و این شعار همیشگی ما خواهد بود.
آنچه امروز در الوثبه اتفاق افتاد جنایتی است که توسط تظاهرکنندگان محکوم و مجازات آن از سوی همه ادیان و قوانین بشری تعیین شده است.
این بیانیه می افزاید:  همان طور که شاهدان غیرنظامی و نیروهای امنیتی ساکن منطقه الوثبه اعلام کردند فرد کشته شده تحت تأثیر مواد مخدر به معترضان مسالمت آمیز شلیک کرد و تعدادی از آنان را می کشد و در مقابل این جنایت عده ای به خانه او حمله می کنند و وی را می کشند.
تظاهرکنندگان مسالمت آمیز در این بیانیه تاکید کردند که"ما مسئولیت هیچ اتفاقی را بر عهده نمی گیریم و از نهادهای مسوول شامل نیروهای امنیتی و قضایی می خواهیم با قاطعیت مجرمان و سارقان [در صفوف معترضان] را مجازات کنند. 
ما به هیچ وجه اجازه نمی دهیم تصویر اعتراض ما لکه دار شود، بنابراین بی گناهی خود را به عنوان تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز در برابر اتفاق صبح پنجشنبه منطقه الوثبه اعلام می کنیم.
معترضان در پایان این بیانیه بر ادامه رفتارهای مسالت آمیز که از همان آغاز اعتراض ها به آن پایبند بودند تاکید کردند.
شهرهای مختلف عراق به ویژه پایتخت از نهم مهرماه مصادف با اول اکتبر صحنه اعتراضات مردمی است و اعتراض ها همچنان ادامه دارد.
این اعتراص ها تاکنون افزون بر کشته شدن صدها نفر با حمله معترضان به مراکز عمومی و اداری خسارت های هنگفتی به عراق تحمیل کرده است.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =