یکصد و سومین مجتمع گردشگری کشور در روستای دیل از توابع گچساران بهره برداری شد

گچساران - ایرنا - یکصد و سومین مجتمع گردشگری و تفریحی روستاهای گردشگرپذیر با ارزش تاریخی کشور با حضور مسئولان کشوری و استانی در روستای دیل از توابع شهرستان گچساران به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور روز پنجشنبه در آئین بهره برداری از این طرح گفت: این طرح با ۵۰ میلیارد ریال اعتبار شامل بازگشایی معابر،دیوارکشی، سنگ فرش و جدول گذاری به طول ۷۰۰ متر مربع اجرا شده است.

محمدرضا شاملو افزود: پیش از این ۱۰۲ مجتمع گردشگری و تفریحی در روستاهای با بافت های  تاریخی و دارای جذابیت های گردشگری انجام شده بود.

وی بیان کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه ۳۰۰ طرح احیای بافت های باارزش تاریخی در روستاهای گردشگرپذیر کشور انجام شود.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور ابراز داشت: با اجرایی شدن این طرح ها برخی روستاهای کشور که پیش از این در حال تخلیه بوده اند شاهد مهاجرت معکوس شهرنشینان بوده است.

شاملو عنوان کرد: ایجاد درآمد پایدار برای مردم از طریق رونق بومگردی در روستاهای مستعد یکی از راه های توسعه اقتصادی است که تاکنون طرح مطالعاتی ۴۷ روستای دارای بافت های با ارزش تاریخی تدوین شده است.

نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این آئین گفت: روستای دیل به دلیل داشتن آب و هوای مطلوب در فصول پاییز،زمستان و بهار محل خوبی برای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری است.

غلامرضا تاجگردون افزود: ساخت اورژانس بین جاده ای،گازرسانی و احداث ۱۷۰ هکتار باغ از خدمات مهم دولت در سال های اخیر برای روستای دیل بوده است.

وی با اشاره به در دست اجرا بودن درمانگاه و تونل دیل چشم انداز توسعه این روستا را روشن ارزیابی کرد.

روستای دیل از توابع بخش مرکزی شهرستان گچساران در ۲۷ کیلومتری شمال غربی دو گنبدان و ۱۸۴ کیلومتری یاسوج قرار دارد.

این روستا از جنوب به کوه کاردی و از شمال شرقی به کوه ولی گنج محدود می‌شود. 

روستای دیل بزرگترین روستای دهستان بویراحمد گرمسیری است و بیش از چهار هزار نفر جمعیت دارد.

 گنبدان گبر در چرزو ،تنگ آسیاب ،تکیه ، قلعه برج، ده بزرگ و قلعه شاه بهمن از آثار تاریخی این روستاست.

از بین آثار تاریخی گنبدان گبر و قلعه شاه بهمن مربوط به دوره ساسانیان است.

شهرستان گرمسیری گچساران با بیش از ۱۲۶ هزار نفر جمعیت در ۱۵۵ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =