الجزایر؛ انتخابات با چاشنی اعتراض و گاز اشک آور

تهران-ایرنا- انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در حالی امروز پنجشنبه در میان تحریم معترضان در جریان است که تلاش برخی از تظاهرکنندگان برای بستن تعدادی از مراکز رای گیری و استفاده پلیس از گاز اشک آور، فضای انتخابات را با خشونت و اعتراض همراه کرده است.

به گزارش ایرنا،  مردم الجزایر امروز برای تعیین رییس جمهوری کشورشان پای صندوق های رای رفتند. اما این انتخابات در حالی برگزار شده که بخشی از مردم با آن مخالف هستند.

معترضان به برگزاری انتخابات خواستار برکناری کامل مسئولان و نخبه های نظام پیشین و کنار کشیدن ارتش از سیاست قبل از برگزاری انتخابات بودند.

در ادامه اعتراض ها، تظاهرکنندگان الجزایری در بیشتر شهرک های ایالت «بجایه» از مناطق «القبائل» در شرق الجزایر مانع رای گیری شدند. پلیس نیز برای جلوگیری از بسته شدن مراکز رای گیری به استفاده از گاز اشک آور متوسل شد.

 اعتراضات مردمی در منطقه «القبائل» الجزایر در مخالفت با برگزاری انتخابات  همچنان ادامه دارد.

ویدئویی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که نشان می دهد نیروهای ارتش  الجزایر با استفاده از گاز های اشک آور درصدد متفرق کردن معترضان از مراکز رای گیری در منطقه «واد غیر» هستند.

طبق اعلام رسانه های خبری الجزایر، مراکز رای گیری در ایالت «تیزی وزو» پایتخت منطقه «القبائل» حتتی پس از گذشت یک ساعت از آغاز زمان رای گیری انتخابات هنوز باز نشده بود.   

منابع  مطلع نیز امروز اعلام کردند که مردم منطقه «القبائل» شب گذشته در اعتراض به انتخابات تظاهرات کردند و مردم به مراکز و حوزه های رای گیری هجوم بردند.

در ایالت «البویره» نیز شهروندان الجزایری برای نشان دادن اعتراض خود به انتخابات به خیابان ها امدند.

اما در مقابل، تلوزیون رسمی الجزایر تصاویری از برخی مراکز رای گیری در ایالت هایی چون «البلیده»، «المدیه»، «عنایه» منتشر کرده که نشان دهنده استقبال گسترده مردم برای رای دادن است.

روز گذشته چهارشنبه نیز معترضان در پایتخت الجزایر در اعتراض به انتخابات تظاهرات کردند.

نیروهای امنیتی  و پلیس  در مهمترین میادین و خیابان های پایتخت به طور گسترده مستقر شدند تا اجازه ندهند معترضان به میدان مرکزی «البرید» در مرکز شهر هجوم بیاورند.

«عبدالقادر بن صالح» رئیس جمهوری موقت الجزایر نیز امروز در حضور گسترده رسانه ها رای خود در پایتخت، به صندوق انداخت اما هیچ مصاحبه ای انجام نداد.

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر ساعت هشت به وقت محلی در میان دو موج گسترده مخالفان و موافقان آغاز شد.

در این انتخابات ۵ نامزد به نام های «عبدالمجید تبون»  و «علی بن فلیس»  نخست‌وزیران سابق دوره بوتفلیقه، «عزالدین میهوبی»  دبیرکل حزب «التجمع الوطنی الدیمقراطی»  وزیر پیشین فرهنگ، «عبدالعزیز بلعید»   رئیس جبهه المستقبل و «عبدالقادر بن قرینه» رئیس جنبش البناء الوطنی با هم رقابت می کنند.

 ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم این کشور حائز شرایط لازم برای رای دادن هستند.

هزاران نفر از مردم الجزایر جمعه هر هفته با برپایی تظاهرات، مخالفت خود را با برگزاری این انتخابات و سلطه ارتش بر فضای سیاسی و آینده الجزایر اعلام کرده بودند اما مقامات این کشور بدون توجه به این اعتراضات، امروز انتخابات را برگزار کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =