دومین نمایشگاه «تستا» برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- دبیر اجرایی نمایشگاه «تستا» گفت: دومین دوره این نمایشگاه همزمان با هفته پژوهش با حضور صنایع مختلف، کارگزاران و شرکت‌های دانش بنیان با هدف رفع نیازهای صنعت از ۲۶ آذرماه برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، «پیام چینی فروشان» دبیر اجرایی نمایشگاه «تستا» با بیان اینکه این نمایشگاه نوعی نمایشگاه معکوس و مبتنی بر تقاضای فناوری است، خاطر نشان کرد: در این نمایشگاه، شرکت‌های متقاضی، ظرفیت‌های توسعه‌ای نیازمندی‌های تکنولوژیکی را مستند کرده و نیازمندی‌های فناورانه خود را به صاحبان فناوری ارایه می کنند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۸۰۰ تقاضای فناورانه از سوی ۷۰ سازمان و شرکت در سامانه تستا ثبت شد، افزود: ارائه نیازمندی‌های فناورانه به جای عرضه توانمندی‌ها، تلاش در جهت تأمین نیازمندی‌های مورد نیاز صنایع با استفاده از توان داخلی، حضور کارگزاران در حوزه‌های مختلف فناوری جهت تسهیل در پیوند عرضه و تقاضا، بستر سازی جهت شناسایی و ارائه نیازمندی‌های شرکت های دولتی و خصوصی و ایجاد فضای مذاکرات « B۲B» از ویژگی های نمایشگاه تستا به شمار می رود.

وی با اشاره به میزان انعقاد تفاهم نامه ها و قراردادها در نمایشگاه تستای سال گذشته گفت: ۸۹ تفاهمنامه به ارزش تقریبی ۱۲۰ میلیارد تومان در حوزه صنایع معدنی و فلزی، دفاعی، برق و انرژی، فناوری اطلاعات، تجهیزات پزشکی، گاز و پتروشیمی و ...در نمایشگاه سال گذشته منعقد شد.
به گفته دبیر اجرایی نمایشگاه تستا، مهم ترین بخش این نمایشگاه، پیگیری‌های پس از نمایشگاه است تا رسالت اصلی این رویداد، یعنی انعقاد قرارداد برای حمایت از فناوری ایرانی و باز شدن گره ای از صنعت صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: از این رو پیگیری‌ها و اقدامات لازم جهت به نتیجه رساندن تفاهمنامه های منعقد شده در دبیرخانه دائمی نمایشگاه مستقر در دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری انجام شده است.

چینی فروشان با اشاره به نتیجه پیگیری ها توسط دبیرخانه شورای عالی عتف گفت: از مجموع ٨٩ تفاهم نامه در سال گذشته، ١٩ قرارداد منعقد شده و هشت قرارداد نیز بین صنعت و فناوران در شرف انعقاد است.

وی با بیان اینکه ۴۵ تفاهم نامه بی نتیجه مانده ادامه داد: همچنین ١٧ تفاهم نامه در دست بررسی است تا در نهایت به قرارداد قطعی منتهی شود.

به گفته دبیر اجرایی نمایشگاه تستا، امسال شاهد حضور صندوق نوآوری و شکوفایی، شهرداری تهران و صندوق حمایت از نوآوری و تحقیقات، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت دفاع و پشتیبانی در نمایشگاه استان در راستای ارایه نیازهای فناورانه و حضور فناوران خواهیم بود.

اعلام نیازهای فناورانه توسط شهرداری

چینی فروشان عنوان کرد: پیش بینی شده شهرداری تهران در قالب ۶ حوزه معاونت خود در فضایی حدود ۵۰۰ متر مربع در نمایشگاه حضور بیابد.
وی بیان کرد: نیازمندی های فناورانه هر یک از سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه پس از برگزاری جلسات متعدد بین نمایندگان دبیرخانه و هر یک از شرکت‌ها، در قالب فرم تهیه می شود و دبیرخانه برای شناسایی نیازمندی‌ها اقدامات خود را برای رفع نیازها به واسطه فناوران آغاز می کنند.
وی افزود: تا کنون بیش از ۳۰۰ نیازمندی‌ فناورانه از ۳۰ سازمان-شرکت مربوط به شهرداری تهران احصا شده و فرایند احصا نیازها توسط دبیرخانه شورای عالی عتف همچنان ادامه دارد.

حضور صندوق نوآوری و شکوفایی با رویکرد ارایه تسهیلات

چینی فروشان در ادامه با اشاره به حضور صندوق نوآوری و شکوفایی در نمایشگاه تستا گفت: این صندوق نیز با رویکرد ارائه تسهیلات و مشوق‌ها، ارائه نیازمندی‌های فناورانه حاصل از رویدادهای برگزار شده (تقریبا ۳۰ شرکت)، برگزاری رویدادهای Reverse pitch (برگزاری ۶ رویداد)، در نمایشگاه تستا حضور می یابد.

حضور صندوق های پژوهش و فناوری در نمایشگاه تستا

چینی فروشان گفت: صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز برای ارائه تسهیلات به شرکت‌های غیر دانش بنیان و استارت آپ ها در این نمایشگاه حضور می یابند.

حضور وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت در تستا
وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با بیش از ۲۰ شرکت در حوزه‌های مختلف صنعتی و بیش از ۵۰۰ نیاز فناورانه در نمایشگاه شرکت خواهد کرد.
چینی فروشان با تاکید بر اینکه تمامی دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، پژوهشگاه‌های کشور، شرکت‌های دانش بنیان، کارگزاران حوزه فناوری در این نمایشگاه نیز حضور می یابند.

دومین دوره نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا)، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «رونق تولید» نامگذاری شده، توسط دبیرخانه شورای عالی عتف و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و شهرداری تهران از تاریخ ۲۶ تا ۲۹ آذر ماه سال جاری در سالن هفت نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =