کردستان ظرفیت‌های فراوانی برای حضور سرمایه گذاران اتریشی دارد

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: این استان در حوزه های گردشگری، کشاورزی، صادرات، واردات و صنعت ظرفیت و پتانسیل‌های فراوانی برای حضور سرمایه گذاران اتریشی دارد.

بهمن مرادنیا عصر چهارشنبه در دیدار با سفیر اتریش که به منظور بررسی زمینه همکاری های اقتصادی و فرهنگی اتریش و کردستان به سنندج سفر کرده است، اظهار داشت: از حضور شرکت های اتریشی برای سرمایه گذاری استقبال می‌کنیم.  
وی اضافه کرد: سه میلیارد متر مکعب آب که از استان خارج می‌شد را مهار کردیم که فرصت خوبی برای توسعه کشاورزی است و از سوی دیگر بسیاری از محصولات کشاورزی استان ارگانیک است که قطعا برای مصرف در اروپایی‌ مناسب است.  
مرادنیا با اشاره به اینکه دولت مصمم است کردستان را از حیث توسعه و کارهای بزرگ کمک کند، افزود: به احتمال زیاد راه آهن همدان - سنندج، سال آینده تکمیل خواهد شد و احداث راه آهن سنندج - باشماق - سلیمانیه در اقلیم کردستان فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری خارجی است.  
وی در این خصوص گفت: این پروژه بسیار تاثیرگذار است چرا که مبادلات مرزی از مرز باشماق در سال گذشته ۶/۸ میلیارد دلار بود که این پروژه می‌تواند این رقم را به ۱۵ میلیارد دلار برساند و در حوزه جذب گردشگر نیز تاثیرگذار خواهد بود.  
مرادنیا به وجود معادن فراوان در استان اشاره کرد و ادامه داد: در زمینه پتروشیمی و فولاد نیز پروژه‌هایی در سقز، بیجار و قروه در دست اقدام داریم که همگی فرصت های خوبی برای سرمایه گذاری محسوب می شود.  
استاندار کردستان ابراز امیدواری کرد، این دیدارها ادامه داشته باشد و کردستان بتواند همکاری های فراوانی با دولت اتریش داشته باشد.

اشتفان شلتس سفیر اتریش به منظور بررسی پتانسیل‌های سرمایه گذاری استان های ایران به کردستان سفر کرده و با معاونان سیاسی، امنیتی و اجتماعی و هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سنندج نیز دیدار کرد.

در این دیدارها تفاهم نامه خواهر خواندگی سنندج و با وین اتریش نیز تدوین شد و به امضای مسئولان کردستانی رسید و سفیر اتریش نیز گفت: این تفاهم نامه را برای امضای مسوولان مربوطه وین به از طریق ذیربط ارسال می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =