ممکن است هیچ لیستی ارائه ندهیم

تهران- ایرنا- اوضاع انتخاباتی اصلاح‌طلبان بسیار مبهم است و مشخص نیست از محدود نامزدهای اصلاح‌طلب، صلاحیت چه تعداد احراز می‌شود و چه تعداد از کارزار انتخابات بازمی‌مانند. از سوی دیگر، هر زمان که مشارکت مردم پایین آمده‌است، اصلاح‌طلبان قدری دچار مشکل شده‌اند.

در قسمتی از گفت‌وگوی روزنامه شرق با سیدعبدالواحد موسوی‌لاری، ‌از اعضای مجمع روحانیون مبارز، ‌ در خصوص بررسی اوضاع انتخاباتی اصلاح‌طلبان آمده‌است:  موسوی‌لاری،  وزیر کشور دولت اصلاحات، باور دارد تغییر سازوکار هیات‌های اجرائی در این دوره انتخاباتی نیز بر مشکلات اصلاح‌طلبان دامن زده است؛ زیرا این هیئت‌ها به‌نوعی همان کاری را انجام می‌دهند که شورای نگهبان می‌کند. به گمان او، اکنون نامزدهای اصلاح‌طلبان از دو مرجع تأیید صلاحت یا ردصلاحیت می‌شوند که این مهم خود بر میزان ردصلاحیت‌ها می‌افزاید. برای بررسی شرایط فعلی اصلاح‌طلبان در انتخابات، ساعتی را با این فعال سیاسی به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

با توجه به اینکه هر زمان مشارکت مردمی پایین بوده، جبهه اصلاحات صحنه رقابت را به رقیب واگذار کرده است، برای اقناع افکار عمومی به مشارکت در انتخابات چه باید کرد؟
از منظر راهبرد کلی، اصلاح‌طلبان باید در انتخابات مشارکت حداکثری داشته باشند تا شاهد انتخاباتی پرشور و بانشاط باشیم و برای تحقق این مهم نیز سازوکارهایی در نظر گرفته شده است؛ اما واقعیت این است که در این مسیر مشکلات فراوانی وجود دارد که شما هم به آن اشاره کردید. برای حل این موضوع، ضرورت دارد تمام نیروهایی که به انقلاب و ایران علاقه‌ دارند، بکوشند مردم را قانع کنند که پای صندوق‌ها حاضر شوند؛ زیرا اگر مشارکت بالا نباشد و عموم مردم در برگزیدن نمایندگان مجلس مشارکت نداشته باشند، نیروهای غیرمردمی بر کرسی نمایندگی تکیه می‌زنند.

موضوع بعدی این است که برخی نیروهای شاخص اصلاح‌طلب هم تمایلی به ثبت‌نام نداشتند. این موضوع را قبول دارید؟
بله به‌هرحال به دلایل مختلف برخی احزاب، گروه‌ها، تشکل‌ها، واجدان شرایط و نیروهای مؤثر جبهه اصلاحات حاضر نشدند که در این دوره ثبت‌نام کنند. درعین‌حال معتقدم که اصلاح‌طلبان هنوز هم باید در انتخابات شرکت کنند، زیرا هر نوع تغییری میسر نمی‌شود مگر از صندوق‌های رأی. نباید از این مجال غافل شد و هنوز می‌توان انتظار داشت که مجلس بعدی ترکیبی از نیروهای سیاسی باشد و شاهد یک مجلس تک‌صدا نباشیم.
 

علاوه‌برآنکه برخی نیروهای شاخص اصلاح‌طلب تمایل به ثبت‌نام نداشتند، گویا که از مدت‌ها پیش احزاب اصلاح‌طلب هم تلاشی برای فضاسازی انتخاباتی نکردند؛ برای مثال در یک سال گذشته بارها شاهد طرح‌های رهاشده‌ای بودیم که هیچ اجماعی بر آنها صورت نگرفت که شاید مهم‌ترین آنها تشکیل پارلمان اصلاحات بود. علت این ناهماهنگی سیاسی و انتخاباتی در جبهه اصلاحات چه بود؟
فضاسازی انتخاباتی یک بحث است و واقعیات بحث دیگری است. قرار بود پارلمان اصلاحات یک نهاد بالادستی برای همه احزاب جبهه اصلاحات باشد که مخالفت‌ها و اختلاف‌نظرها مانع از شکل‌گیری آن شد. برخی چنین تلقی کردند که اگر جمعی خارج از مجموعه احزاب شکل بگیرد ناموفق می‌شود، زیرا وقتی برخی یک نهاد بسیار کوچک‌تر به نام شورای‌عالی سیاست‌گذاری را برنمی‌تابند، قطعا پارلمان اصلاحات را هم تحمل نمی‌کردند. البته کار روی تشکیل نهادی بالادستی با عناوینی مانند پارلمان، شورا یا مجمع هنوز ادامه دارد و امید است که بعد از انتخابات سازوکارهایش تبیین شود.
 

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha