۲۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۵۵
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 83591118
۰ نفر
روز فرصت‌های تجاری و اقتصادی ایران در بخارست برگزار شد

بلگراد- ایرنا- نشست تجاری و اقتصادی اتاق ایران روز چهارشنبه در اتاق بازرگانی بخارست با هدف توصیف وضع اقتصادی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجارت با ایران برای تجار رومانیایی، برگزار شد.

به بخش مطبوعاتی سفارت ایران در بخارست، کاستیکا موستاتا رئیس اتاق بازرگانی بخارست با اشاره به تاریخ طولانی روابط اقتصادی ایران و رومانی، حجم روابط اقتصادی بین دو کشور را رقم قابل توجهی دانست و اظهار کرد: نقش اتاق بازرگانی بخارست و سفارت جمهوری اسلامی ایران، گسترش روابط اقتصادی دوجانبه از طرق مختلف است.

امیل رزوان پیرجول معاون وزیر اقتصاد، انرژی و تجارت رومانی نیز در این نشست، با ایراد سخنانی گفت: رومانی عضو اتحادیه اروپاست و متعهد به عمل به چارچوب های این اتحادیه؛ که البته این به معنای عدم پیروی از سیاست های دوجانبه نیست.

وی با اشاره به کاهش حجم مبادلات بین دو کشور در سال های گذشته، نسبت به افزایش حجم مبادلات در سال های پیش رو، ابراز امیدواری کرد.

مرتضی ابوطالبی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخارست نیز به عنوان سخنران اصلی این نشست، توضیحات مبسوطی در خصوص وضع اقتصاد ایران ارائه و با اشاره به موقعیت ژئوپولتیک ایران در منطقه غرب آسیا، ایران را کریدور ارتباط غرب و شرق معرفی کرد.

وی با اشاره به نیاز رومانی به نیروی کار و حضور جوانان متخصص در ایران که آماده به کار در رومانی هستند، به قرارداد در دست انعقاد وزارت کار دو کشور که می تواند تسهیل کننده ورود نیروی کار از ایران به رومانی باشد، اشاره کرد.

ابوطالبی همچنین ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص تولید ناخالص داخلی ایران و روند رو به رشد آن اظهار کرد: رشد تولید ناخالص داخلی ایران به دلیل توسعه خدمات و کالاهای غیر نفتی است.

وی همچنین به کاهش قابل ملاحظه نقش نفت و محصولات نفتی در تولید ناخالص داخلی ایران اشاره کرد و گفت: اقتصاد ایران به رغم تحریم های یکجانبه، از مرحله سنتی که وابسته به نفت بوده است، گذار کرده و وارد حوزه مدرن شده و در حال رسیدن به مرحله دیجیتال است.

ابوطالبی اظهار کرد: با توجه به خطر تحریم اینترنت ایران، تلاش می شود شبکه ملی اطلاعات ایران شکل گیرد. این شبکه شاخه های متفاوتی دارد که از جمله آن شبکه ملی تجاری است و توانمندی های رومانی در حوزه «آی تی» می تواند بسیار به ایران کمک کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =