جلوگیری از ورود ۱۲ هزارو.۵۰۰ متر مکعب آلودگی به رودخانه های رشت

رشت - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان گفت : با اجرای فاضلاب جنوب شهر رشت، از ورود ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب آلودگی به رودخانه های رشت جلوگیری می شود.

 سید محسن حسینی در مراسم آغاز عملیات اجرایی خط انتقال فاضلاب جنوب شهر رشت  اظهار داشت : در اجرای طرحهای فاضلاب نیز تلاش ما بر آن است با جمع آوری و هدایت فاضلاب به تصفیه خانه های فاضلاب استان به کاهش آلودگی محیط زیست  کمک کنیم.

وی با قدردانی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت در تصویب تبصره ۳ خاطرنشان کرد : از محل مصوبه سه پروژه معرفی و تا دهه فجر افتتاح می شود که خط انتقال فاضلاب جنوبی شهر رشت مهم ترین آنها بوده است.

وی با اشاره به لوله گذاری ۵.۶ کیلومتری در پروژه فاضلاب جنوب شهر رشت تصریح کرد : با اجرای این پروژه سه هزار و ۶۰۰ متر مکعب فاضلاب جمع آوری و به تصفیه خانه هدایت می شود.

حسینی اضافه کرد : همچنین علاوه بر احداث ایستگاههای پمپاژ و خط انتقال تحت فشار ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب فاضلاب از بستر رودخانه جمع آوری خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای خط انتقال فاضلاب شهر رشت، پساب حاصل از تصفیه فاضلاب وارد رودخانه زرجوب می شود، گفت : این موضوع به خودپالایی رودخانه و احیاء آن نیز کمک خواهد کرد که البته احداث و راه اندازی تصفیه خانه های دیگری نیز در برنامه های کاری این شرکت قرار دارد.

 وی گفت: در حال حاضر ۹۹.۹۳ درصد جمعیت استان تحت پوشش آب شرب و ۶۹.۹ درصد جمعیت استان تحت پوشش شبکه جمع آوری فاضلاب هستند که  تا پایان برنامه پنجم توسعه جمعیت تحت پوشش آب شرب به99.97 درصد و  جمعیت تحت پوشش فاضلاب استان به ۷۳ درصد خواهد رسید.

 حسینی با تأکید بر اجرای هشت  طرح آبرسانی مشترک با شرکت آب منطقه ای گیلان تصریح کرد: با اجرای این طرح ها ۱۱۷ هزار نفر به عنوان مشترک جدید تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب شهری قرار خواهند گرفت که منجر به افزایش کیفیت آب در اکثر شهرستانها می شود.

امروز طی مراسمی با حضور استاندار گیلان، عملیات اجرایی خط انتقال فاضلاب جنوب شهر رشت با استفاده از اعتبارات تبصره ۳ آغاز شد.

رودخانه زرجوب از کوه ‌های کم ارتفاع هزار مرز، نیزه سر، جوکلبندان و کچا در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر رشت سرچشمه می‌ گیرد، پس از عبور از منطقه بهدان و چوماچا و پیوستن به رودخانه گوهررود، رودخانه پیربازار را تشکیل می‌دهد، این رودخانه یکی از دو شاخه رودخانه سپیدرود است که از رشت می گذرد، زرجوب در گذشته پر از آب و زیستگاه ماهیان رودخانه ای بود اما امروز آلوده و غیرقابل استفاده شده است. 
رودخانه گوهررود نیز از ارتفاعات ۷۰۰ متری کوه ‌های سراوان سرچشمه می‌ گیرد و پس از اتصال به رودخانه زرجوب، رودخانه پیربازار را تشکیل داده و در نهایت به تالاب انزلی می‌ ریزد، طول این رودخانه ۴۰ کیلومتر است و در گذشته از مکان های دیدنی رشت بود و در آن ماهی گیری انجام می شد، اما امروز در آلودگی غرق شده است. 
رشت حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت دارد که در طول روز به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =