۲۱ آذر ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۸
کد خبرنگار: 2139
کد خبر: 83591111
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش ۶ برابری کشت زعفران در خاتم

یزد - ایرنا - کارشناس زراعت جهاد کشاورزی خاتم با بیان اینکه چندسالی است که کشت زعفران مورد استقبال کشاورزان شهرستان قرار گرفته، گفت: کشت این گیاه کم آبخواه نسبت به مدت مشابه پارسال ۶ برابر شده است.

محمدرضا تاج آبادی روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: کاشت زعفران در ماه های مرداد تا مهر انجام می شود و در آب و هوای معتدل با توجه و دقت خاصی صورت گیرد،  این گیاه گرمسیری در نقاطی که تابستان های گرم و خشک و آفتابی و پاییز و زمستان نسبتا ملایم دارد، رشد خوبی دارد اما ممکن است در همه شرایط اینگونه نباشد.  

وی یادآور شد: به کشاورزانی که راغب به کاشت محصولات دارویی و کم آبخواه مانند زعفران باشند، تسهیلات ارزان قیمت و بلند مدت برداخت می‌شود تا بتوانند علاوه بر کشت این گیاهان در مصرف آب نیز صرفه‌جویی شود.

وی اظهار کرد: چندسالی است که کاشت زعفران مورد استقبال کشاورزان شهرستان خاتم قرار گرفته و سطح زیرکشت آن طی سه سال گذشته از ۵ هکتار به ۳۰ هکتار افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه در دستور کار داریم  این میزان تا دو سال آینده به ۵۰ هکتار افزایش یابد افزود: هم اکنون ۲۵ هکتار بارور و پنج هکتار نیز غیربارور است و پیش بینی می شود در هر هکتار، پنج کیلو زعفران برداشت شود.  
تاج آبادی خاطرنشان داشت: این گیاه کم آبخواه در ماه های آبان و آذر برداشت می شود.

سطح زیر کشت محصولات باغی خاتم ۱۶ هزار و ۷۱۳ هکتار و سطح زیر کشت محصولات زراعی ۱۶ هزار و ۵۲۶ هکتار است.
هرات مرکز شهرستان خاتم در فاصله ۲۴۰ کیلومتری جنوب شهر یزد واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =