انعقاد تفاهم‌نامه چند جانبه در حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان در فارس

شیراز-ایرنا-مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری فارس گفت: یک تفاهم‌نامه چندجانبه در حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان، توسعه صنایع پیشرفته و خدمات مبتنی بر علوم و فناوری های جدید در این استان منعقد شد.

هاله فولادفر، چهارشنبه بیان داشت: این تفاهم‌نامه با رویکرد تحقق اهداف مقرر در سند چشم انداز، برنامه‌های آمایش استان و سیاست‌های کلی علم و فناوری، رونق تولید و با هدف تقویت اقتصاد دانش‌بنیان، توسعه صنایع پیشرفته و خدمات مبتنی بر علوم و فناوری‌های جدید، ظرفیت‌های استان فارس در زمینه صنایع پیشرفته منعقد شده است.

او ادامه داد: تفاهم‌نامه یاد شده با نظارت و راهبری استاندار فارس در ۶ ماده و با حضور مراکز علمی و دستگاه‌های اجرایی استان از جمله، سازمان صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پارک علم و فناوری، دانشگاه شیراز و شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته و استانداری فارس به امضا رسیده است.
وی، در مورد موضوع و شیوه اجرایی این تفاهم‌نامه گفت: مشارکت در شناخت اولویت‌های حمایتی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، زمینه‌های مناسب صادراتی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در صنایع پیشرفته کشور و مرتبط با حوزه نیازها و فعالیت‌های صندوق از جمله موضوع‌های مهم همکاری مطرح شده در این تفاهم‌نامه است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری فارس همچنین اظهار داشت: تبدیل ایده‌های فناوری و کارآفرینی به محصول یا خدمت، تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی، همکاری در زمینه انتقال فناوری، ایجاد سرمایه‌گذاری‌های مشترک، برگزاری رویدادهای نوآورانه و استارتاپی و همکاری در زمینه پژوهش‌های علمی و فناوری مرتبط با صنایع پیشرفته از دیگر موضوع های این تفاهم‌نامه است.
فولادفر، در باره تعهدات طرف اول تفاهم‌نامه یعنی شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته نیز گفت: از مهمترین تعهدات این صندوق می‌توان به صدور ضمانت‌نامه، خدمات کارشناسی برای توانمندسازی شرکت‌های معرفی شده و ارائه تسهیلات اشاره کرد.
او افزود: بر همین اساس و حسب توافق‌های انجام شده، تسهیلات پرداختی با نرخ توجیهی بوده و تا سقف ۵۰ میلیارد ریال برای هر طرح قابل اجراست.
وی بیان کرد: همچنین در این تفاهم‌نامه مقرر شده، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های قابل توجه استان فارس در زمینه اقتصاد دانش بنیان، بدون اعمال محدودیت در تعداد طرح‌ها، تمام طرح‌های تایید شده کمیته اجرایی را پوشش دهد.
فولاد فر ادامه داد: به منظور سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، تدوین مراحل و شیوه‌های اجرایی فعالیت‌های مشترک، حسن اجرا و پیگیری مفاده تفاهم‌نامه، کمیته اجرایی تفاهم‌نامه به ریاست نماینده استانداری، دبیری صندوق استانی و عضویت نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین نمایندگان معرفی شده مراکز علمی، تشکیل خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =