بررسی اعتراضات اجتماعی در ایران و کشورهای جهان

تهران - ایرنا - در نشست علمی روز جهانی حقوق بشر نمایندگان دستگاههای دولتی، ‌ اساتید حقوق و پژوهشگران حقوق بشر اعتراضات اجتماعی را در ایران و کشورهای جهان بررسی کردند.

نشست علمی روز جهانی حقوق بشر عصر چهارشنبه با بررسی موضوع آزادی اجتماعات اعتراضی مسالمت آمیز و ضوابط آن از منظر حقوق داخلی، ‌ موازین بین المللی و تجربه کشورهای دیگر انجام گرفت.

در ابتدای این مراسم پیام دبیرکل سازمان ملل متحد بمناسبت روز جهانی حقوق بشر از سوی رییس مرکز اطلاع رسانی این سازمان در کشورمان با عنوان «نقش جوانان در اجرای حقوق بشر در سراسر جهان را جشن می گیریم» ‌ قرائت شد.

سب النبی مصداق عدم اخلال در مبانی اسلامی در تجمعات است

عاطفه عباسی عضو هیات علمی پردیس خواهران باشگاه امام صادق (ع)  گفت: طبق اصل ۲۷ قانون اساسی حق اعتراض مسالمت آمیز با توجه به دو بند عدم حمل سلاح و عدم اخلال در مبانی اسلامی برای معترضین وجود دارد.

وی افزود: در اجتماعات، شرکت کنندگان از ابتدا تا انتهای مراسم اعتراضی باید بدون حمل سلاح سرد و گرم باشند و قوانین محکومیت در خصوص اعمال نشدن این بند  صورت می گیرد.

عباسی با اشاره به بند دوم که اخلال در مبانی  اسلامی است، افزود: ‌اعتراض کنندگان نباید این بند را زیر پا گذارند، البته در این موضوع نباید همه چیز را تحت عنوان اخلال دید اخلال به عنوان مثال مانند سب النبی و توهین به مقدسات است و موارد دیگر که جزو حقوق شهروندی است را نباید اخلال در مبانی اسلامی نامید.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در جهان اطلاع رسانی گردهمایی ها و تجمعات اعتراضی مهم ارزیابی می شود، گفت:‌ در کشور ما  تنها اطلاع رسانی کافی نیست بلکه باید اخذ مجوز قانونی برای تجمعات همراه باشد و این مجوز را طبق قانون کشورمان به احزاب و گروهها می دهند و نه به اشخاص.

وی ادامه داد:‌ درخواست مجوز باید به این صورت باشد که زمان، مکان سخنرانی گردهمایی ارایه و سپس مجوز بررسی و در صورت تایید مقامات صادر شود  و افرادی که بدون مجوزهای قانونی اعتراضات را انجام می دهند قطعا علیه آنها برخوردهای قانونی صورت می گیرد.

تاکنون مجوزی برای تجمعات صادر نشده است

رضا اسلامی استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه اعلامیه حقوق بشر ما را با مفهوم حقوق شهروندی آشنا می کند، گفت: در این بیانیه اعلام می شود که دولت ها حق ندارند وسعت حقوق بشر را کاهش دهند و باید قوانین خود را منطبق بر آن تصویب کنند.

وی با اشاره به موازین بین المللی در اعتراضات مردمی (مسالمت آمیز) ‌ تصریح کرد:‌ اجتماعات در حقوق بین المللی به تجمعاتی می گویند که معترضان برای بیان عقاید و استفاده از گفتار سیاسی در اشکال، میتینگ، ‌ راهپیمایی و ... سیاست دولت ها و حکومت ها را نقد می کنند و دولت ها الزام به آن دارند که این حقوق را شناسایی و از این حق بشری حمایت جدی داشته باشند.

 این استاد دانشگاه با بیان اینکه وقتی در طی سالهای گذشته از قبل انقلاب تا به حالا هیچ مجوز رسمی برای تجمعات اعتراضی صادر نشده است، پس شکل مسالمت آمیز بودن آن را نمی توان مشخص کرد، افزود:‌ کسب اجازه از دولت معنادار نیست و در اصل ۲۷ قانون اساسی هم به این صورت اشاره نشده است.

اسلامی تجمعات را انواع مختلفی خواند و گفت :‌ اگر تجمعات به آشوب کشیده شود، مورد تایید نیست و پلیس با اصل تناسب و ضرورت اقدام خواهد کرد.

حقوق بشر از دل خون و آتش بیرون آمده 

باقر انصاری عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به مقدمه اعلامیه حقوق بشر گفت:‌ در مجموع حقوق بشر از دل خون و آتش بیرون آمده و در حالت خوشی و رفاه مردم نمی شود درباره اجرای آن سخنی گفت. در کشورهایی که مردم واقعا ظلم و ستم دیده اند مانند افغانستان روز جهانی حقوق بشر بسیار با ابهت برگزار می شود.

وی با اشاره به وضعیت اعتراضات در کشورهای دیگر جهان افزود: تجمعات یک مصداقی است برای بیان حرف ها اما این بیان با واکنش و نارضایتی و انتقاد و درخواست اصلاحات و پاسخگویی دولت ها صورت می گیرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر یک کشوری از آزادی بیان خوب طرفداری کند قطعا از اعتراضات مسالمت آمیز هم استقبال می کند و بالعکس آن هم وجود دارد.

بررسی ها نشان داده آمریکا هم در زمان اعتراضات اینترنت را قطع کرده است 

انصاری با بیان اینکه عمده اعتراضات در کشورها این است که آزادی بیان یا نیست و یا کمتر به آن توجه می شود، افزود:‌ فناوریهای جدید در جهان باعث شده است که کنترل دولت ها تقریبا ناتوان شود و قوانین و مقررات ما هم به هیچ عنوان در تجمعات در کشورهای جهان منطبق نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: ‌با بررسی که داشتم به این رسیدم که آمریکا هم در زمان اعتراضات اینترنت را قطع کرده است و بسیاری از دولت ها قطع اینترنت را به نوعی مقابله با اعتراضات می دانند.

وی با اشاره به اینکه تجمعات ذاتا زیان بار هستند و اعمال آنها با ضرر و زیان همراه است، اظهار کرد:‌ در مواجهه با این اقدامات دولت ها باید آستانه تحمل خود را بالا ببرند تا در کنترل اعتراضات موفق تر عمل نمایند.

در بخش دوم این نشست پژوهشگران و شرکت کنندگان سوالات حقوقی  را از سخنرانان پرسیدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =