۲۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۴۶
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83591017
۰ نفر
کمیته حفاظت از خبرنگاران: ۲۶ خبرنگار در عربستان زندانی هستند

تهران- ایرنا- کمیته حفاظت از خبرنگاران موسوم به (CPJ) روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: عربستان یکی از کشورهایی است که بیشترین آمار خبرنگاران زندانی را دارد؛ به نحوی که اکنون ۲۶ خبرنگار در زندان‌های این کشور بسر می‌برند.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، کمیته حافظت از خبرنگاران موسوم به (CPJ) که به دیدبانی وضع رسانه‌ها در کشورهای مختلف جهان می‌پردازد، در گزارش جدید خود اعلام کرد که «برای چهارمین سال پیاپی» دست‌کم ۲۵۰ خبرنگار در سراسر جهان به دلیل فعالیت‌های حرفه‌ای خود زندانی هستند.

در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی همچنان ۲۶ خبرنگار در عربستان زندانی بودند. در این کشور حتی شماری از خبرنگارانی که فعالیت حرفه‌ای خود را متوقف کرده‌اند نیز توسط مقامات هدف قرار گرفته‌اند.

کمیته حفاظت از خبرنگاران می‌نویسد: «مقامات سعودی حتی تظاهر به طی مراحل قانونی نمی‌کنند؛ در ۱۸ پروندۀ جاری در این کشور، اتهامات افراد، افشا نشده و افرادی که محاکمه شده‌اند، حکمشان در خفا و شتاب‌زده صادر شده است؛ گزارش‌های گسترده‌ای نیز از شکنجه در زندان‌های عربستان وجود دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: برخی پرونده‌های پزشکی‌ که در بهار به نشریه گاردین رسیده نیز شامل شواهد دقیقی در مورد ضرب و شتم، سوزاندن و گرسنگی دادن به زندانیان سیاسی عربستان، از جمله چهار روزنامه‌نگار بوده است. بازداشت‌ها و موارد مستند خشونت نشان می‌دهد؛ ولیعهد عربستان که از دید سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و تحقیق مستقل گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد، مسؤول قتل «جمال خاشقچی» خبرنگار واشنگتن پست است، چگونه به سرکوب بی‌رحمانۀ مخالفان ادامه می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =