دفاع برنده صلح نوبل ازبدنام ترین ارتش دنیا

تهران- ایرنا- آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار و برنده پیشین جایزه صلح نوبل امروز چهارشنبه با حضور در دیوان کیفری بین المللی لاهه نه تنها اتهاماتی مانند کشتار دسته جمعی، تجاوز، قتل و آواره کردن صدها هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در سال ۲۰۱۷ توسط ارتش این کشور را رد کرد بلکه برای چندمین بار از نظامیانی که سازمان ملل آنها را بدترین ارتش دنیا خوانده است، دفاع کرد.  

دیوان بین المللی کیفری (لاهه) پس از طرح شکایت دولت گامبیا به نمایندگی از ۵۷ کشور اسلامی در خصوص کشتار و نسل کشی روهینگیا در سال ۲۰۱۷ توسط نظامیان میانمار  به این پرونده رسیدگی می‌کند.

 آنگ سان سوچی، رهبر میانمار و برنده پیشین جایزه صلح نوبل به رغم انتقادهای گسترده از عملکرد وی در این زمینه با حضور در این دادگاه بین المللی مسئولیت دفاع از ارتش این کشور را درقبال جنایات رخ داده شخصا برعهده گرفته است.

برنده جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۹۱ امروز در دادگاه اتهام نسل‌کشی ارتش میانمار را رد کرد و شبه‌نظامیان روهینگیایی را که برای استقلال می جنگند مقصر دانست.

گامبیا کشور کوچک آفریقای غربی، در سال جاری پرونده ای در مورد جنایات اعمال شده  نظامیان میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در بالاترین نهاد قضایی سازمان ملل تشکیل داد و میانمار را متهم به نقض کنوانسیون نسل کشی ۱۹۴۸ این سازمان کرد.

سوچی در دادگاه ادعا کرد : گامبیا تصویری ناقص و گمراه کننده از وضعیت واقعی در ایالت راخین ارائه داده است.

وی به رغم تائید فرار روهینگیایی ها از راخین به مناطق مرزی در بنگلادش در سال ۲۰۱۷ گفت که اوضاع در راخین در زمان مذکور پیچیده بوده و نمی توان سربازان و نظامیان را متهم به کشتار جمعی کرد.

سوچی در دفاعیه خود از ارتش این کشور که سازمان ملل از آن به عنوان بدترین ارتش جهان نام برده گفت: ارتش میانمار ممکن است از "نیروی نامتناسب" درعملیات خود استفاده کرده باشد، اما این مساله موضوع تلاش برای نابودی یک اقلیت را در راخین ثابت نمی کند.

وی پیشتر بارها سرکوب و کشتارگسترده روهینگیایی ها  در سال ۲۰۱۷ را  صرفا یک"درگیری داخلی" معرفی کرده و گفته است که نظامیان میانمار عملیاتی درپاسخ به حملات "شبه نظامیان" روهینگیا و گروههای مسلح بومی موسوم به  ارتش آزادیبخش اراکان روهینگیا (ARSA) انجام داده است.

سوچی خطاب به قضات دادگاه گفت که حوادث سال ۲۰۱۷ در ایالت راخین  از روز ۲۷ اوت و در پاسخ ارتش میانمار  به حمله گروه‌ مسلح آرکان شروع شد.

وی با بیان اینکه دولتش برای بازگرداندن آواره های روهینگیایی به میانمار خود را متعهد می داند اما از این نهاد قضایی خواست تا از هر اقدامی که منجر به افزایش تنش و درگیری دراین منطقه می شود به شدت پرهیز کنند.

دفاع آنگ سان سوچی از ارتش سبب شده وی که زمانی به عنوان یک نماد حقوق بشر در جهان و مبارزه علیه دیکتاتوری نظامیان در میانمار مطرح بود ، به هدفی برای انتقاد گسترده شخصیت ها، نهادها و سازمان های حقوق بشری درجهان تبدیل شود. آنها از این که سوچی تمام اسناد بین المللی را در مورد قتل عام، کشتار، تجاوزی و آوارگی مسلمانان روهینگیا را رد کرده است، ناخرسند و عصبانی هستند.

منتقدان سرسخت سوچی می گویند "بانوی میانمار" اگرچه زمانی در کنار شخصیت هایی همانند گاندی و ماندلا قرار داده می شد، اما اکنون حمایت سرسختانه ای از  ارتشی دارد که مستندات بین المللی زیادی  از آنها درمورد جنایات علیه مردم روهینگیا در نهادها و ارکان وابسته به سازمان ملل به ثبت رسیده است.

علاوه براین، تاکنون بازرسان مختلفی از سازمان ملل  در گزارش های متعددی اعلام کردند که  عملیات ارتش میانمار اعم از کشتار جمعی، تجاوز، آتش‌سوزی گسترده و اعدام های گروهی با هدف نسل‌کشی اقلیت روهینگیا انجام شده است.

طبق گزارش مقام های بنگلادش از ماه اوت(مرداد) سال ۲۰۱۷ قریب به ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا به بنگلادش فرار کرده اند، درحالی که پیش از این چند صد هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.

 اکنون نیزحدودیک میلیون نفر از مسلمان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه "کاگس بازار" بنگلادش  زندگی پرصعبی را می گذرانند  که ۷۰۰ هزار  نفر  آنها  پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال۲۰۱۷ به بنگلادش فرار کردند.

وکلای این پرونده درصددند تا به درخواست گامبیا درنخستین مرحله از رسیدگی، اقدام موقتی  شامل صدور یک دستور بازدارنده قضایی علیه ارتش میانمار توسط قضات دیوان صادر شود.

یکی از  این وکلا گفت که رسیدگی به این پرونده به دلیل گستردگی اتهامات مطرح در آن، ممکن است حتی ۵ سال طول کشد اما خانواده های قربانیان و صدها هزار آواره میانماری که سالها رنج و سختی را تحمل کرده اند، خواستار پاسخگویی دولت سوچی و مجازات نظامیان عامل این جنایات توسط نهادهای بین المللی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =