۲۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۵
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83590886
۰ نفر

برچسب‌ها

ریاض، ناامید از تحقق «چشم‌انداز ۲۰۳۰»

تهران – ایرنا – عربستان برنامه اصلاحات بلندمدت خود موسوم به «چشم‌انداز ۲۰۳۰» را به‌دلیل نارضایتی محمد بن‌سلمان ولیعهد این کشور از روند پیشرفت آن و تقلای دولت ریاض برای کنترل هزینه‌ها، مورد بازنگری قرار می‌دهد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری بلومبرگ، یک منبع مطلع گفت که مقام های سعودی صدها برنامه و ابتکارعمل تحت چشم انداز ۲۰۳۰ را مورد بررسی قرار می دهند و ممکن است بخشی از این طرح ها کاهش یافته، اصلاح شود و یا درهم ادغام و برنامه های جدیدی تدوین شود.

این اولین بار نیست که از زمان اعلام چشم انداز ۲۰۳۰ در کمتر از چهار سال پیش، این طرح مورد بازنگری قرار می گیرد.

به موجب این طرح، قرار است اقتصاد وابسته به نفت عربستان از طریق جذب سرمایه‌های خارجی، توازن بودجه و خصوصی سازی دارایی های دولتی، ‌به سمت خودکفا شدن و کاهش وابستگی به نفت پیش برود.

اما کارشناسان مسائلی اقتصادی می گویند برخی اهداف این طرح از دست رفته است و کارشناسان دولتی نیز منتقد آن هستند.

سه فرد مطلع که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند  که بن سلمان تا این زمان از دستاوردهای حاصل شده راضی نیست.

از اهداف اولیه این طرح، افزایش دارایی صندوق ثروت ملی عربستان به ۷ تریلیون ریال (۱.۹ تریلیون دلار) از ۶۰۰ تریلیون ریال و کاهش نرخ بیکاری به ۷ درصد است.

مورد دوم به طور ویژه چالش برانگیز است، زیرا نرخ بیکاری در عربستان در سال گذشته به بالاترین سطح در یک دهه افزایش یافت و سپس با اندک کاهشی به ۱۲.۳ درصد رسید.

دولت عربستان در عین حال اهداف خود را به حوزه های دیگر فراتر بوده، به طوری که میزان مشارکت زنان در نیروی کار به ۲۵.۳ درصد رسیده و از میزان ۲۴ درصدی مورد نظر تا سال ۲۰۲۰، گذشته است.

این در حالی است که به گفته یک فرد مطلع، در اهداف اصلی این طرح، تغییر محسوسی ایجاد نشده است.  

چشم انداز ۲۰۳۰، طرحی برای کاهش وابستگی عربستان به نفت، تنوع بخشی بر اقتصاد این کشور و توسعه بخش های خدماتی همچون بهداشت، آموزش، زیرساخت، تفریحی و گردشگری است.۹۱۰۹

تقویت فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری، افزایش تجارت غیرنفتی بین کشورها از طریق کالاها و محصولات مصرفی و افزایش هزینه های دولت برای تجهیزات نظامی و مهمات، از جمله اهداف این طرح است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =