ایران، روسیه و ترکیه با تشکیل مناطق خودمختار در سوریه مخالفت کردند

تهران - ایرنا - کشورهای ضامن صلح سوریه (ایران، روسیه و ترکیه) امروز (چهارشنبه) در پایان چهاردهمین نشست خود موسوم به روند "آستانه" در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان با صدور بیانیه ای بار دیگر از حاکمیت ملی و یکپارچگی سوریه حمایت و مخالفت شدید خود را با تشکیل مناطق خودمختار در این کشور اعلام کردند.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، کشورهای ضامن صلح سوریه در بیانیه پایانی خود با تلاش های صورت گرفته به منظور تغییر واقعیت میدانی سوریه و تشکیل منطقه خودمختار در این کشور به بهانه مبارزه با تروریسم مخالفت کردند و از عزم خود برای مقابله با طرح های جدایی طلبانه در سوریه که حاکمیت ملی و امنیت این کشور را هدف قرار داده، خبر دادند.

سه کشور ضامن صلح سوریه برای تقویت ثبات در مناطق شمالی این کشور از توافق مهرماه گذشته میان روسیه و ترکیه و نیز توافق "آدانا" که در سال ۱۹۹۸میان دمشق و آنکارا به امضا رسیده، حمایت کردند.

کشورهای ضامن صلح سوریه در بیانیه خود به تجاوزهای مستمر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه هم واکنش نشان دادند و آن را در تناقض با قوانین بین المللی و خطری برای امنیت منطقه دانستند.

ایران، روسیه و ترکیه همچنین مخالفت خود را با تسلط غیرقانونی برمنابع نفتی سوریه اعلام کردند و خواستار کنترل دمشق بر چاه های نفت در این کشور شدند.

سه کشور ضامن صلح سوریه همچنین نگرانی عمیق خود را در خصوص تقویت گروه های تروریستی ازجمله "تحریر الشام" (النصره سابق) در مناطق کاهش تنش از جمله در ادلب اعلام و از عزم سه کشور برای ادامه همکاری ها برای مقابله با همه گروه های تروریستی مرتبط با داعش و القاعده خبر دادند.

ایران، روسیه و ترکیه بار دیگر بر لزوم راه حل سیاسی برای پایان بحران سوریه تاکید کردند و در این مسیر برگزاری کمیته نگارش قانون اساسی جدید سوریه در ژنو را بسیار مهم ارزیابی کردند.

کشورهای ضامن صلح سوریه همچنین مقرر کردند تا دور جدید نشست آستانه ماه مارس آینده در شهر نورسلطان قزاقستان برگزار شود.

روند آستانه شامل ایران، روسیه و ترکیه است و این سه کشور ازحدود سه سال پیش مذاکرات آستانه را برای حل و فصل کامل مسائل سوریه بدون مداخله خارجی در امور داخلی این کشور و باتاکید بر مشارکت طرف های سوری شامل دولت این کشور و گروه های معارض آن پیش می برند.

سیزدهمین دور نشست آستانه درباره دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران ۹ ساله سوریه روزهای ۱۰ و ۱۱ مرداد ماه در قزاقستان برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =